Çavuşoğlu: ABD'de seçimleri kim kazanırsa kazansın yaklaşımımız aynı olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçimlere değinen Çavuşoğlu, ''Hem cumhuriyetçi hem demokrat yönetimlerle inişler çıkışlar yaşadığımız oldu. Kim seçilirse seçilsin yeni ABD yönetimine de aynı şekilde yaklaşacağız." dedi.

Kurultay

Çavuşoğlu: Seçim sonuçları ABD'ye olan yaklaşımımızı değiştirmez

Amerika Birleşik Devletleri'nde seçim sonuçları hala netleşmedi. Demokrat aday Joe Biden ile Cumhuriyetçi aday Donald Trump arasında gerçekleşen seçimlerde, Trump bir takım usulsüzlükler olduğunu öne sürerek mahkeme yoluna gitti. Biden ise taraftarlarına, seçimleri kazandıklarını ve sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. Bu belirsizlik ortamında Türkiye'nin yaklaşımı merak edilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan açıklamalar geldi. Çavuşoğlu, "Seçimler beklendiği gibi çok çekişmeli geçiyor. Seçim ortamında gerginlikler olduğunu da gördük. Hatta bölünmüşlük de görüyoruz. Bundan kaygı duyuyoruz. 'dedi.


Seçimler, ABD'nin iç politikasına ait bir konu olduğu için fazla yorum yapmaktan kaçındığını belirten Dışişleri Bakanı, ''Sonucu belli olmayan az sayıda eyalet kaldı. Sayımın bir iki gün daha alacağını görüyoruz. Bakalım nasıl netleşecek. Amerikan halkının verdiği karara saygı duymak zorundayız. '' ifadelerini kullandı. 


ABD ile dış politikada çeşitli yaklaşımların denendiğine vurgu yapan Bakan, geçmişte farklı yönetimlerle çalıştıklarını, ABD-Türkiye ilişkilerinin partiler üstü olduğunu sözlerine ekledi. 


Son günlerde özellikle Fransa'da belirginlik gösteren islamofobiye de değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa karşıyız. Bunların hepsini de insanlık suçu olarak görüyoruz" dedi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar