Çağımızın sorunu stres nedir ve stresten nasıl korunuruz?

Stres günümüzde insanlığın en büyük sorunlarından biri ve bazı hastalıkların da kaynağı. Peki stres tam olarak nedir ve stresten nasıl korunuruz? Psikolog Toğrul Salamzade sizler için anlattı...

Kurultay

Stres nedir ve nasıl korunuruz?

Stres aslında herkesin karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Dil, din, ırk, renk, meslek ve eğitim düzeyi fark etmeden herkes bu problemle karşılamıştır. Stres kimi zaman insanın gözünde büyür, kimi zaman farkında olmadan onu kendimiz ararız, kimi zaman ise hiç umursamayız. Peki nedir bu stres ve stresten kendimizi nasıl koruruz?

Stres nedir?

Stres, çeşitli nedenlerden dolayı insanlarda artan bir kaygı derecesinin getirdiği duygu-durum halidir. Çeşitli nedenlerden dolayı kendini gösteren stresin çoğunlukla şunlardan kaynaklandığı görülür:

  • işsizlik veya maddi sıkıntılar
  • siyasi kargaşalar
  • ilişkisel sorunlar
  • iş yoğunluğu
  • sevilen birinin yaralanması veya kaybı

Yukarıda sıralanmış faktörlerin yanı sıra tuttuğumuz takımın yenilmesi, yolda yürürken cüzdanımızı kaybetmemiz, patronumuz tarafından ağır hakarete maruz kalmamız gibi daha bir çok stres faktörü bulunmaktadır.

Stres dediğimiz duygu-durum hali, adı üstünde duygusaldır. Yani mantık işin içine pek girmez. Sırf bu nedenledir ki, duygusal insanlar daha çok stresli olurlar. Bir diğer deyişle, bedenimiz önce mantığın değil, duyguların sesini dinler.

Stresten Nasıl Korunuruz?

Bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi stres insana birçok hastalık ve rahatsızlık verebilir. Kalp krizi ve kanser bunlardan sadece ikisi ve en çok bilinenleridir. Kişi belirli bir olayı düşünmeden edemez, gece yatağına yattığında bile düşünür, düşündüğü için (evliyse) ailesine zaman ayıramaz, ayıramadığı için eşiyle sorunlar yaşar ve böylece sorunlar ikiye katlanır. Eşiyle sorun yaşadığı için iki şeyi aynı anda düşünmeye başlar ve böylece hiçbirini halletmeden nasıl halledeceğini düşünerek daha fazla yorulur. Beynin de, aynen bedenimiz gibi dinlenmeye ihtiyacı vardır. Beyin dinlenemediğinde, bir süre sonra tabiri caizse isyan etmeye başlar. Bu sefer de iş iyice arap saçına döner.

Kısacası, kişi stres döngüsünü bastırmaya çalışırken aslında başına başka sorunlar da almış olur.
Stresten uzak durmanın ve uzak duramasak da en az zararla atlatmanın bir kaç yolu vardır. Onlar şöyledir:

Sorumluluklarınızı Bilin veya Farkına Varın

Sorumluluklarımızı aşan şeylere kafa yormak insanı yıpratır. Örneğin, tuttuğumuz takımın yenilgisini galibiyete çevirmek, kötü performansını iyi olarak değiştirmek bizim elimizde olan bir şey değil. Siyaset de bunun gibidir. İster iktidar ister muhalefet partisi olsun, yaptığı hatayı durdurmak bizim elimizde olan bir şey değildir. Elbette ki, itirazımızı gerektiği zaman bildirmek insani vazifemizdir ama sürekli bunları düşünerek yıprattığımız şey sadece kendimiz, ailemiz ve dostlarımız olur. 

Sorumluluklarınızı Düzenleyin

Öğrenciyseniz ders çalışma saatlerinizi belirleyin. Eğer hakikaten bir probleminiz varsa, bunu dersten sonra düşünmeye erteleyin. Duygularınız size sahip olmasın; siz onlara sahip olun. Çalışıyorsanız ve evliyseniz de, o sorunları ailenizle zaman geçirdikten sonraya erteleyin. 

İyi beslenin

Ekonomik durumlar aileden aileye değişkenlik gösterebilir. Fakat bu sağlıklı ve eğlenceli beslenmenizi engelleyemez. Bazı durumlarda, kendinize ödüller belirleyin. En sevdiğiniz tatlıyla kendinizi ara-sıra şimartın.

Uyku saatlerinizi belirleyin

Uyku saatleriniz çok önemlidir. Daha evvel yazıldığı gibi, beyin ve beden aynı doğaya sahiptir. İkisi de yorulabilir. Uyurken hem beden hem de beynin dinlenmesine dikkat edin. 

Spor yapın

Spor yapmak için illa bir spor salonuna yazılmak zorunda değilsiniz. Spor bir yürüyüş veya bir koşu da olabilir. Stresli ve sinirli zamanlarda yapılabilecek en iyi şeylerden biri koşmaktır. Koşun, yorulun ve rahatlayın.

Unutmayın! Hayatınız size bir kerelik verildi. Bu güzel hayatı en iyi şekilde değerlendirin. Size ait olmayan sorumluluklarla, kafanızı yormayın. Dinlenin; hayatınızda önemli olan kişilere zaman ayırın ve mutlu olun. Unutmayın, mutluluk bir hedef değildir; bir araçtır. Herkese stressiz hayatlar dilerim...

Kurultay Sağlık / Psk. Toğrul Salamzade
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar