Bosna Hersek'te Akhisarlı Ayvaz Dede Şenlikleri 509. kez kutlandı

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinde önemli sembollerden biri olan Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 509. Akhisarlı Ayvaz Dede şenlikleri düzenlendi. Şenlik kapsamında Bosna Hersek'in dört bir yanından gelen atlılar Karaula kasabasında buluştu.

Kurultay

Bu şenlik Bonsa Hersek'te 509 yıldır kutlanıyor!

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına geleneksel olarak 509 yıldır düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri kapsamında, Bosna Hersek'in dört bir yanından gelen atlılar Karaula kasabasında buluştu.


Başlarında fesleri, sırtlarında geleneksel kıyafetleri ve ellerinde taşıdıkları sancaklarıyla sabahın erken saatlerinde Travnik şehri yakınındaki Karaula kasabasına gelen 101 atlı, tekbirler, dualar ve ilahilerle merkezi programın yapılacağı Prusac'a uğurlandı.


Karaula'dan Prusac'a uğurlanan atlıların en yaşlılarından olan 68 yaşındaki Radim Gradincic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayvaz Dede Şenliklerine 30 yıldan uzun bir süredir düzenli olarak katıldığını, ancak Bosna savaşı sırasında ara vermek zorunda kaldığını söyledi.
Savaştan önceki dönemde Karaula'dan Prusac'a 250 atlının uğurlandığını aktaran Gradincic, "Şimdi ise bu 101 atlı arasında yalnızca 60 Karaulalı atlı bulunuyor." diye konuştu.

Şenliklerin ana töreni ise pazar günü Prusac kasabasında düzenlenecek.
Bosna Hersek'e Osmanlı'nın ülkeyi fethinden önce gelen Ayvaz Dede'nin beş asır önce Prusac'taki kuraklığa karşı 40 gün 40 gece kalarak dua ettiği dağda başlayacak tören, Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunmasının ardından kılınacak öğlen namazıyla sona erecek.

Her yıl binlerce kişinin katılımıyla kutlanan Ayvaz Dede Şenlikleri, Bosna Hersek'te bu zamana kadar yapılan en uzun soluklu etkinlik olarak biliniyor.

Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde 1947 yılında yasaklanan şenlikler, 1990 yılında yeniden düzenlenmeye başladı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar