Bosna Hersek'te ‘İgman Dağı Savunması' yıl dönümü etkinlikleri düzenlendi

Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, Sırp birliklerinin başkent Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı'na yaptıkları saldırıların durdurulması ve dağın savunulmasının 26.yılı dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

Kurultay

Bosna Hersek'te İgman Dağı şehitleri dualarla anıldı

Yugoslavya'nın parçalanma sürecinde 1992-1995 yılları arasında yaşanan  Bosna Hersek'teki savaşta, Sırp ordusunun Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı'na düzenledikleri saldırıların durdurulması ve dağın savunulmasının 26.yıl dönümü olması sebebiyle anma etkinlikleri düzenlendi.

"Bosna Hersek'in Savunması - İgman 2019" anma etkinlikleri çerçevesinde binlerce kişi İgman Dağı'nda savaş yıllarında yapılan camide cuma namazını kıldıktan sonra dağın ve şehrin savunmasında şehit olanlar için dua etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, katıldığı anma töreninde "Bugün tankların sesini duymuyor olmamız Bosna Hersek'e karşı açılan savaşın devam etmediği anlamına gelmez. Şu an devam eden savaş sessiz ve sinsidir." dedi.

Ayrıca Komsic, Saraybosna ve Bosna Hersek'in savunmasında kilit rol oynayan İgman Dağı'nda birçok vatansever askerin son nefesine kadar savaştığını da vurgu çekti.

"Allah'a olan inançlarından başka hiçbir şeyleri  yoktu."

Anma törenine katılan Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet) Başkanı Husein Kavazovic, İgman Dağı savunmasına katılan askerlerin bıraktığı emanete sahip çıkılması gerektiğine vurgu çekerek "Onlar açtı, yiyecek yemekleri, giyecek kıyafetleri yoktu, donuyorlardı, ellerinde hayatlarından ve Allah'a olan inançlarından başka hiçbir şey yoktu." İfadelerini kullandı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak  üyesi  Sefik Dzaferovic, ise  "Düşmanlarımız tam da bu bölgeyi ele geçirerek Saraybosna'yı bir halkanın içine alıp dünya ile olan bağını kesecekti. Askerlerimiz, Bosna Hersek'i kahramanca savunmuştur." cümlelerini sarf etti.

Haberin Kaynağı: Anadolu Ajansı

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar