Bölücü terör örgütü YPG/PKK,Türkiye sınırından ''gerçekten'' çekiliyor mu?

Suriye'de bölücü terör örgütü YPG/PKK'nın Türkiye sınırından çekilmeye başladığına ilişkin, Fransız haber ajansı AFP tarafından bir duyuruda bulunuldu. Ancak bölücü terör örgütünün çekildiği yerlerdeki icraatlarını ise, YPG'ye bağlı sözde askeri meclislerin sürdüreceği tahmin ediliyor.

Kurultay

YPG/PKK,Türkiye sınırından ''gerçekten'' çekiliyor mu?

Fransız haber ajansı AFP'nin yaydığı habere göre, bölücü terör örgütü PKK/YPG'nin, "güvenli bölge" anlaşmasını uygulamak için Türkiye sınırından çekilmeye başladığı duyuruldu. Ancak bu çekilme, tam anlamıyla bölücü terör örgütünün Fırat'ın doğusundaki varlığını ve Türkiye'ye oluşturduğu tehdidi ortadan kaldırmamakta.


YPG/PKK'NIN SÖZDE YEREL GÜÇLERİ YER ALACAK

YPG'nin varlığı, türev ve unsurlarıyla güvenli bölge içerisinde kalan meskun alanlarda sürdürülecek.Derinliği 5 ile 15 kilometre olması öngörülen Güvenli Bölge planı kapsamında Türkiye sınırından çekildiği duyurulan PKK/YPG'nin çekildiği yerlerdeki varlığını, sözde askeri meclisler devralıyor. Bu sözde meclisler, YPG/PKK tarafından "yerel güçler" olarak kurulduğu biliniyor.

PKK/YPG SÖZDE ASKERİ MECLİSLERLE VARLIĞINI SÜRDÜRECEK!

Fırat'ın doğusundaki kontrol ettiği alanlarda sözde yerel askeri meclisler kuran PKK/YPG'nin çekildiği yerlerdeki varlığını söz konusu sözde yerel askeri meclisler ile sağlayacak. 

Güvenli Bölge kapsamında PKK/YPG'nin çekildiği duyurulan Tel Ebyad ile Resulayn ilçeleri arasındaki 88 kilometrelik bölgede terör örgütünün kurduğu Gre Spi ve Sere Kaniye sözde askeri meclisleri kontrolü sağlayacak.Bu alanda 6 gözlem noktası kurulacak ve bunlardan 3'ünün denetimini, yine PKK/YPG'ye bağlı Tel Abyad, 3'ünü ise Resulayn sözde askeri meclisleri üstlenecek. 

Bölgede Türk-ABD ortak devriyeleri denetim yapacak ancak devriyeler kent merkezlerine girmeyecek.

AMAÇLANAN ALGI ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİYLE ÇOK BENZER

Bölücü terör örgütü PKK'nın silah bırakacağı ve Türkiye içerisindeki teröristlerin Irak'ın kuzeyine çekileceği defalarca Çözüm Süreci sırasında da, kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak bölücü terör örgütünün çözüm süreci sayesinde şehirleri silah deposu haline getirdiği ve bölgede hiç olmadığı kadar alan ve hakimiyet kazandığı ortaya çıkmıştı. 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar