Bolu'da bir otomobile yönelik gerçekleştirilen operasyonda kaliforniyum ele geçirildi

Bolu'da, Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda "kaliforniyum" olarak değerlendirilen 18,01 gram radyoaktif madde ele geçirildi.

Kurultay

Değeri 72 milyon dolar


Operasyona İlişkin Açıklama
Bolu İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirildi.

Bolu Valiliği  tarafından yapılan açıklamada, Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar kapsamında Atatürk Orman Parkı yanında durdurulan bir otomobile operasyon düzenlendiği bildirildi.

 

18,01 Gram Kaliforniyum Maddesi

Araç içinde yapılan aramada, nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan 18,01 gram kaliforniyum maddesi ele geçirildiği kaydedildi.

 

Değeri Yaklaşık 72 Milyon Dolar 
Açıklamada, piyasada değeri yaklaşık 72 milyon dolar olduğu değerlendirilen ve ithali, sevki ve bulundurulması izne tabi olan maddenin, incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna gönderildiği belirtildi.

 

Yakalanan Şüphelilere Soruşturma
Ekiplerin, operasyon kapsamında ele geçirilen kaliforniyum maddesiyle ilgili 5 şüpheli hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar