BM İnsan Hakları Konseyi'ne üye 22 ülkeden Çin'e 'Uygur Türkleri' tepkisi

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyi'nin 41. oturumunun son haftasında Konsey üyesi bazı Batılı ülkeler, Çin'in Doğu Türkistan politikalarını protesto eden bir mektuba imza attı.

Kurultay

22 Ülkeden Çin'e ''Uygur Türkleri'' Tepkisi


BM İnsan Hakları Konseyi üyesi 22 ülke tarafından; Çin'in, Sincan Uygur Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik muamelelerini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması için ortak bir mektup  imzalandı. 

Mektup Kime Yazıldı

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerin yer aldığı toplam 22 ülke büyükelçisi tarafından imzalanan 8 Temmuz tarihli mektup, BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Coly Seck ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e hitaben yazıldı.

"Kitlesel Keyfi Tutuklamalara Son Verilsin" 

Çin'den, Sincan Uygur Bölgesi'ndeki "kitlesel keyfi tutuklamalara" son vermesi ve Bachelet de dahil BM İnsan Hakları uzmanlarının bölgeye tam erişimine izin verilmesi çağrıları  mektupta yer aldı.

Çin'e Ulusal Yasalarına Uymaya Davet

Sincan Uygur Bölgesi'nde özellikle Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkları hedef alan büyük ölçekli toplama kamplarındaki geniş çaplı gözaltılar, yaygın izleme, gözetleme ve diğer kısıtlamalardan endişe duyulduğu dile getirilen mektupta şu ifadelere yer verildi:
"Çin'i, kendi ulusal yasalarına uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz. Çin'i, ayrıca, Sincan'da, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi gözaltılardan, serbest dolaşım haklarını kısıtlamaktan kaçınmaya davet ediyoruz."

Mektubun Geçerliliği


Konseyin 41. oturumunda mektubun  "bir belge" olarak kayıtlara geçirilmesi ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin web sitesinde yayımlanması için 22 ülke BM İnsan Hakları Konseyi'ne çağrı yaptı.

Çoğunluğunu Konseyin Avrupalı üyelerin imzaladığı mektubun bağlayıcılığı bulunmuyor. 


Konsey üyesi ülkeler ilk defa Çin'e karşı böylesine bir hamlede bulundu.

 

Mektubun Sözcüsü Yok

İmzası olan hiçbir ülkenin Konsey'de mektubun sözcülüğünü yapmaktan kaçınması, basınla paylaşmaması ve mektubun karar tasarısına dönüştürülmemesi dikkat çekiyor.


Batılı ülkelerin, Çin ile aralarındaki ticari kaygılarından dolayı mektubu özellikle "karar tasarısına çevirip konseyin oylarına sunmaktan imtina ettiği" görüşü diplomatik kaynaklar tarafından dile getiriyor.

 

Çin'den Yüzsüz Yanıt

Çin'in BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Şü Çın, 22 ülkenin yazdığı mektuba tepki gösterdi.


Büyükelçi Sü, bugün konseyde mektuba yönelik cevap hakkını kullandığı konuşmasında, 22 ülkeyi "Batılı ülkelerden oluşan küçük bir grup" olarak nitelendirdi ve mektubun "siyasi motivasyonla" yazıldığını öne sürdü.

Sü, "Bu suçlamaları kategorik olarak reddediyoruz." dedi.

 

Türkiye Konseyde Yer Almıyor


Türkiye'nin üye olmadığı 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'nin 41. Oturumu yarın sona erecek.

 

''Toplama Kampları''na Çin'den Kılıf İsim


Çin, uluslararası kamuoyunda "toplama kampları" şeklinde adlandırılan yerlerin "mesleki eğitim merkezi" olduğunu ve buralarda tuttuğu kişileri "aşırıcı fikirlerden arındırarak topluma kazandırmayı" hedeflediğini iddia ediyor.


BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. 

Çin makamları tarafından BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebi geri çeviriliyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar