BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Suriye tasarısını reddetti!

Rusya’nın Suriye’ye yapılacak uluslararası yardım mekanizmasını vetosundan sonra 6 aylığına sadece bir sınır kapısından yardım yapılması önerisi Birleşmiş Milletler Genel Konseyi (BMGK) tarafından reddedildi.-

Kurultay

BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Suriye tasarısını reddetti!

ÇİN,VİETNAM, GÜNEY AFRİKA RUSYA'YA DESTEK VERDİ

Rusya'nın kendi sunduğu; Suriye'ye Türkiye'den Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Babülhava'dan sadece 6 ay uluslararası yardımların girişini öneren karar tasarısı, BMGK'de gerekli 9 oya ulaşamadığı için reddedildi.

Rusya'nın karar tasarısına ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti karşı çıkarken, Tunus, Nijer, Endonezya ve Saint Vincent çekimser kaldı. Rusya, Çin, Vietnam ve Güney Afrika ise karar tasarısına destekledi.

TÜRKİYE'NİN SURİYE SINIRINDA SON DURUM

Mevcut BMGK kararı doğrultusunda Suriye'ye, sadece Türkiye üzerinden 2 sınır kapısından, Öncüpınar karşısındaki Babüsselame ve Cilvegözü karşısındaki Babülhava'dan uluslararası yardımlar gerçekleştiriliyor.

Rusya ve Çin, 8 Temmuz 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, Türkiye üzerinden iki sınır kapısından Suriye'ye insani yardımların girişine olanak sağlayacak olan mekanizmanın yenilenmesini veto etmişti.

8 Temmuz'daki vetonun ardından 2 sınır kapısı da 10 Temmuz'da mekanizmanın görev süresinin dolmasıyla başka bir karar alınamadığı taktirde yardım konvoylarının geçişine kapanmış olacak böylece yaklaşık 3 milyon Suriyeli için hayati önem taşıyan yardımlar durdurulacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar