BM: FSB işgal edilen Kırım'da alıkonulanları işkence ediyor

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da insan hakları ihlalleri ile ilgili rapor yayımladı. 

Kurultay

BM: FSB işgal edilen Kırım'da alıkonulanları işkence ediyor

Söz konusu raporda, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve başka kolluk kuvvetlerinin çalışanlarının, işgal edilen Kırım'da alıkonulanları ifade vermeye zorlamak için darp, elektrik verme ve boğma dahil olmak üzere işkence kullandığı, ancak bu işkencelerden sorumlu olan hiç kimsenin adalet karşısına çıkarılmadığı bildirildi.  

RUSYA'NIN İŞKENCELERİNDEN KİMSE SORUMLU TUTULMADI

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonunun aktardığına göre, BM Genel Sekreteri tarafından yayımlanan raporda, Kırım'da insanlara yapılan işkencelerden sorumlu olanlardan hiç kimse yaptıkları için hala sorumlu tutulmadığı belirtiliyor. Raporda, mahkemelerin, mağdurların işkence ve kötü muamele şikayetlerini tamamen görmezden geldiği de ifade edildi.

BM Genel Sekreterinin raporunda, işkence ve şiddet uygulama riskinin, keyfi tutuklamalar ve dış dünyayla iletişim kuramadan gözaltında bulunma sırasında daha yüksek olduğu belirtiliyor.  

DENETİMSİZLİK ÇOK BÜYÜK BOYUTLARDA

Kayıtlara geçen durumlarda mağdurlar tutukevlerine veya geçici gözaltı merkezlerine konulduktan sonra bu merkezlerin sağlık personelinin, onları muayene etmeyi ve yaralarını kaydetmeyi reddettiği bildirilirken, "Cezasızlıktan bazı FSB memurları devlet tarafından atanan avukatların önünde alıkonulanları şiddete maruz bırakmışlar. Avukatlar da müvekkillerini korumak için hiçbir tedbir almamışlar." ifadelerine yer veriliyor. 

SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN TALEBİ

Raporda, işgal edilen Kırım'da işkence, şiddet ve yasadışı tutuklamalar hakkında soruşturma yapılması ve suçluların cezalandırılmasının talep edildiği bildirildi. 

Açıklamada ayrıca, işkence ve şiddet içeren eylemler yasağının mutlak olduğu ve bu konuda herhangi bir istisnalar olmadığı vurgulandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar