BM Bayrağı altında Bosna'da yaşanan Srebrenitsa Katliamının 24. Yılı

Tarihin en trajik olaylarından biri olan 20. yüzyıl sonlarına doğru Bosna-Hersek Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995 yılında gerçekleşen soykırımın ardından neredeyse çeyrek asır geçmesine rağmen başta kurban yakınları olmak üzere tüm Boşnakların acıları hala taze...

Kurultay

Çeyrek Asra Yaklaşan Srebrenitsa Soykırımı

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa şehrinin 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerleri tarafından ele geçirilmesinin akabinde başlayan kanlı soykırım, sadece kurban yakınlarının değil, tüm Boşnakların derin yarası olarak kabul ediliyor.

 


BM Kontrolündeki ''Güvenli Bölgede'' Katliam 


Birleşmiş Milletler'in sözde güvenli bölge ilan ettiği yerde dünyanın ve avrupanın gözü önünde en az 8.372 kişi katliama maruz kalarak yaşamını yitirdi.
Bu olay  II.Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanan en büyük soykırım olarak tarihe geçti.

 

Katliamın Kurbanlarının Sayısı Artıyor
 

Soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz'da bu yıl da 33 soykırım kurbanı daha kendileri ile aynı kaderi paylaşan diğer kurbanların yanına, Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek. Bu yılki cenaze töreninin ardından, mezarlıkta yatan kurbanların sayısı da 6 bin 643'e yükselecek.


Aradan neredeyse çeyrek asır geçmesine rağmen, hala binin üzerinde soykırım kurbanının cenazesine ulaşılamaması Srebrenitsa yarasının kanamaya devam edeceğini gösteriyor.

 

Soykırım Nasıl Başladı?


Sırp birlikleri, savaştan sonra yargılanarak aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok savaş suçundan müebbet hapse mahkum edilen, savaş suçlusu Ratko Mladic komutasında 11 Temmuz 1995 günü Srebrenitsa'yı ele geçirdi. 


Şehirde yaşayan siviller, BM bünyesinde bölgede görev yapan Hollandalı askerlere sığınarak hayatta kalmayı umduysalar da Hollandalı askerler onları Sırp güçlerine teslim etti.Böylece Hollandalı askerler katliamın ortağı oldular.

 

Bayram Arifesinde Sırplara ''Şehrin  Armağanı'' Sözü
 

Mladic, Sırp bayramı arifesinde şehri Sırp milletine armağan ettiklerini söyledi.
Savaş suçlusu Sırp komutan, "Nihayet bu topraklarda Türklerden (bölge Müslümanları için kullanılan ifade) intikam alma zamanı gelmiştir." ifadelerini kullandı.
Sonuç olarak da sadece birkaç gün içinde en az 8 bin 372 Boşnak sivil katledildi, çok sayıda kadın ve çocuk evlerinden sürgün edildi.

 

"Soykırım" Kararı ve Suçlular 

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılındaki kararında,  Srebrenitsa ve civarında yaşananları "soykırım" olarak nitelendirdi.


Sırp komutan Ratko Mladic, ICTY'de görülen davada, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edildi.
Aynı mahkeme, 2016'daki kararında ise Bosnalı Sırpların savaş dönemindeki eski lideri Radovan Karadzic'e Srebrenitsa soykırımı dahil 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezası verdi.

 

Savaş Suçluları Hakkında 


Mahkeme ayrıca Srebrenitsa soykırımında işledikleri suçlar nedeniyle eski Sırp general Radislav Krstic'i 35 yıl, Vidoje Blagojevic'i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara'yı müebbet, Drago Nikolic'i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin'i 17 yıl, Vinko Pandurevic'i 13 yıl, Radivoje Miletic'i 19 yıl, Milan Gvero'yu 5 yıl hapse mahkum etti.

Farklı mahkemelerde görülen "Srebrenitsa" davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.
Eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Milosevic de Srebrenitsa'daki soykırımla suçlanmış ancak yargılanması devam ederken tutuklu bulunduğu cezaevinde ölmüştü.


 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar