Sepp Blatter, Avrupa Kupaları'nda hileli kura toplarının olduğunu itifar etti

FIFA'nın yolsuzluk ve rüşvet nedeniyle görevinden alınan eski Başkanı Sepp Blatter, yankıları uzun süre devam edecek bir itirafta bulundu. Katar'a FIFA 2022 Dünya Kupası'nı rüşvetle kazandıran Blatter; "FIFA'da değil ama Avrupa kupalarında hileli kura topları olduğunu biliyorum" dedi.

Kurultay

"UEFA'da hileli kura çekimleri var"

Bu açıklamalar İsviçre'de bomba etkisi yarattı. Aslında biliniyordu, Blatter'in açıklaması "malumun ilanı" oldu. Fakat bu itiraf bundan sonra futbolda bir çok gelişmeyi etkileyebilir.

Arjantin'in Nacion Gazetesi muhabirinin ısrarla sorduğu ve hileli topların nasıl olduğu sorusuna; "Öncelikle şunu söyleyebilirim ki benim zamanımda FIFA'da böyle bir durum yaşanmamıştır. UEFA'da olmuştur. Sihirli toplar kura öncesi buzdolabına koyuluyor, kura çekiminden az bir süre önce toplar buzdolabından çıkarılıyor. Kura sırasında toplara dokunulunca soğuk olan buzlu topların içinde kimler olduğu da biliniyor" cevabını verdi.

AHMET ÇAKAR CANLI YAYINDA KURANIN AYNISNI ÇEKMİŞTİ

Ahmet Çakar,2008 yılında Show TV'de yayınlanan "AltıPas" programında Fenerbahçe'nin de aralarında bulunduğu Şampiyonlar Ligi çeyrek final kura çekiminde hile olabileceğini canlı yayın sırasında yaptığı kura çekimiyle kanıtlamıştı. Çakar, Şampiyonlar Ligi kura çekimindeki gibi önüne gelen 8 topu sırayla çekti ve Roma- M.United, Arsenal- Liverpool, Schalke- Barcelona, F.Bahçe- Chelsea eşleşmesini aynen çıkardı. Çakar, "Derin UEFA, reytingi yüksek final istiyor. Bu yüzden kura çekimine müdahale etti" iddiasında da bulundu.

Çakar aynı programda, Blatter'in aksine "soğuk top" olayının aldatmaca olduğunu, hilenin toplar üzerindeki yıldızlar veya topların içine yerleştirilen ve titreşime neden olan bir çip ile gerçekleştiğini savunmuşt.

Eski FIFA kokartlı hakem, 2013 yılında Beyaz TV'de canlı yayında bir kez daha o yılki eşleşmeleri bire bir bilmişti.

Çakar'ın iddiası o dönem tüm Avrupa'da çok konuşulmuştu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar