Birleşmiş Milletler: Türkiye daha fazla Suriyeli almalı

Birleşmiş Milletler (BM)'den yapılan açıklamada, Türkiye'ye Suriye'den daha fazla sığınmacı kabul etmesi gerektiğini bildirdi.

Kurultay

BM: Türkiye daha fazla Suriyeli almalı

Bileşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, "Savaşın sonlandırılmasına ve insanların hayatlarının korunması için emniyete alınmalarına ihtiyaç var" ifadesini kullandı. BM yetkilisi, "Türkiye dâhil komşu ülkelere, kabulleri artırmaları için çağrı yapıyorum. Böylece tehlike altındaki insanlar da emniyete ulaşabilir" diye ekledi.

Komşu ülkelerde "kapasite ve kamu desteğinin hâlihazırda zorlandığını" da belirten Grandi, sığınmacıları kabul eden ülkelere daha fazla uluslararası yardım yapılmasını istedi.

900 BİNDEN FAZLA İNSAN EVİNİ TERK ETTİ

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre, Suriye'nin kuzeybatısında son dönemde artan çatışmalardan dolayı 900 binden fazla insanın evini ya da barınağını terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Yerinden edilen insanların yüzde 80'inin kadın ve çocuk olduğu belirtildi.

Grandi açıklamanın devamında, bölgede 2 milyon 100 bin insanın acil ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde stok bulundurduğunu belirterek, söz konusu stok dâhilinde 400 bin çadır olduğunu söyledi,

Resmi verilere göre, Türkiye'de 3,5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar