UNESCO, Türkmen şehri Musul'daki Ulu Cami'nin inşasını üstlenecek mimarı belirlemek için yarışma başlattı

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2017 yılında Irak'ta meydana gelen savaşta tahrip edilen Musul Ulu Camii ve külliyesini yeniden yapılandırmak için bir yarışma düzenledi. Yarışmaya katılacak mimarların, 26 Mart 2021 tarihine kadar projelerini UNESCO'ya sunmaları gerektiği duyuruldu.

Kurultay

UNESCO, Selçuklu mirası Musul'daki Ulu Cami için yarışma başlattı

Nureddin Zengi tarafından 12. yüzyılda inşa ettirilen Musul Ulu Camii 2017 yılında terör örgütü İŞİD militanlarının bombalı saldırısı sonucu yerle bir oldu. Bölgenin tarihi ve kültürel simgesi olan caminin yeniden inşası için UNESCO harekete geçti. Camii ve külliye alanının yeniden yapılandırılmasını kapsayan projede, mimarların UNESCO'nun düzenlediği yarışma neticesinde belirleneceği kamuoyu ile paylaşıldı.


Ayrıca projeleri, UNESCO'nun belirlediği 9 kişiden oluşan uluslararası jürinin seçeceği ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de finanse edeceği açıklandı. Yarışma için son başvuru tarihi ise 26 Mart 2021 olarak belirlendi. 


Eğik minaresi ile meşhur tarihi caminin inşasını üstlenecek mimar, değerlendirmeler neticesinde ilkbaharda açıklanacak.


Selçuklu mirası Ulu Camii hakkında


Ulu Camii büyük bir Türkmen şehri olan Musul'un Nuriye (Camii Kebir) Mahallesinde yer alır. Büyük Selçuklu Devleti'nin Halep Atabeyi   Nureddin Mahmut Zengi tarafından 1170-1172 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami adını da buradan almaktadır. Osmanlı döneminde yıkılan şerefe korkuluğu 1925 yılında tamir edilmiştir. Minare taştan yapılmış silindirik bir gövdeye sahiptir. Gövde üzerinde altı ince şeritle yedi bölüm yapılandırılış ve bu bölümler tuğla ile değişik süsleme kompozisyonları oluşturularak inşa edilmiştir. Musul Ulu Cami, Nurî Camii, Nurî Ulu Cami olarak da bilinir.


Ulu Camii, 2014 yılında IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 'halifelik' ilan etmesinden 3 yıl sonra, bölgede tutunamayan örgüt tarafından bombalı bir saldırı sonucu yıkıldı. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar