Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı Boris Johnson'nın dedesi Türk kökenli

Türk kökenli Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri olarak seçildi. Kraliçe 2.Elizabeth 24 Temmuz 2019 tarihinde Johnson'u hükûmeti kurmakla görevlendirerek Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı olacak.

Kurultay

Türk kökenli Boris Johnson Birleşik Krallık'ın yeni Başbakanı oldu

Theresa May,  Avam Kamarası'ndaki oturum sonrası Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunacağı kaydedilirken Kraliçe'nin, Boris Johnson'ı Buckingham Sarayı'na çağırarak hükûmeti kurmakla görevlendireceği bildirildi.

Osmanlı Devleti'nde meşhur gazeteci, yazar ve  aynı zamanda politikacı olarak görev yürüten Ali Kemal Beyin torunu olan Boris Johnson, Başbakan Theresa May'in görevi bırakma kararından sonra Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda yapılan oylamalarda birinci çıkmıştı.

DEDESİ MİLLİ MÜCADELEYE KARŞIYDI

Ali Kemal Bey, aslen Çankırılı zengin bir mumcu esnafının çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Hacı Ahmed Efendi, çok muhafazakar olduğu biliniyor. İttihat ve Terakki düşmanı olan Ali Kemal bey,  yönetime karşı yazılar yazdığı gerekçesiyle sürgüne gönderildi.

İttihat ve Terakki yönetiminin düşmesi  üzerine ülkesine geri dönen Kemal bey,  Milli Mücadele yıllarında Ankara hükümetine karşı çok sert bir tavır takındı. Yazılan rivayetle doğrultusunda Doğu illerini Ermenilere 6 Milyon liraya satalım demesi üzerine kendisine Artin Kemal denildi.

Anadolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasından sonra  Beyoğlu'nda tıraş olduğu berber dükkânından alınarak İzmit'e götürüldü ve ardından Nurettin Paşa tarafından sivil giydirilmiş askerlere linç ettirildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar