Bir çok Avrupa ülkesinin yasaklamaya çalıştığı ‘'Bozkurtlar'' grubu gerçekte var mı?

Avrupa'nın bir çok ülkesi Türk - İslam karşıtlığının bir parçası olarak ''Bozkurtlar'' adını verdikleri bir oluşumu yasaklamak için somut adımlar atmaya başladı. Önce Fransa sonra da Avusturya'nın yasakladığı ''Bozkurtlar''ı Almanya ve Belçika'da yasaklamaya niyetlendi.

Kurultay

Avrupa'nın adına ‘'Bozkurtlar'' dediği oluşum gerçekten var mı?

Avrupalı devletler, Türkiye ile olan olumsuz ilişkilerin bir yansıması olarak adına ''Bozkurtlar'' dedikleri oluşumu yasaklama yarışına girdi. Fransa ve Avusturya'dan sonra Almanya ve Belçika'da bu konuda somut adımlar atmaya niyetlendi. Peki Avrupa'nın kendince ''Bozkurtlar'' adını verdiği bu oluşum gerçekten de var mı? Avrupa devletleri ''Bozkurtlar'' oluşumu derken neyi kastettiklerini hakikaten biliyor mu?


''Bozkurtlar'' diye bir örgüt yok


Konuyla ilgili Euronews'e konuşan Belçika Türk Federasyonu Başkanı Hamit Atak, sürecin tamamen siyasete alet edildiğini ve amacın Doğu Akdeniz ve Libya'da nüfuzunu arttıran Türkiye'ye tepki göstermek olduğunu ifade etti. Atak, "Fransa'daki gerekçeleri Ermeni büstüne saldırıydı ancak bu aslında böyle bir anda alınmış bir karar değil. Bu gelişmeler Avrupa'daki Türk federasyonlarıyla ilgili değil. Türkiye ile ilgili bir konjonktür. İş Belçika'ya uzandığı takdirde biz de hukuki yollara başvururuz tabi ki. Kendi argümanlarımız mevcut çünkü ortaya ciddi bir çifte standart çıkar. Daha önemlisi bizler sivil toplum kuruluşlarıyız. Siyasi örgütler değiliz. Bozkurtlar diye bir örgüt yok. Adında 'Bozkurt' geçen derneklerin resmi evraklardaki ismi bu değil. Sadece sanalda, Facebook sayfalarında isimlerini böyle koyuyorlar." dedi. 


Avrupalı yetkililerin her zaman takdirini aldık


Avrupa'daki Türk dernekleri olarak, yetkililerin her zaman takdirini aldıklarını belirten Atak, ''STK'lar toplumun aynasıdır. Türk Sivil Toplum Kuruluşları Avrupa'da bir çok provokatif eylemin gerçekleşmesine mani olmuştur. '' şeklinde konuştu.


Avrupa hükûmetlerinin siyasi başarısızlıklarını gizlemek için radikal kararlarla toplumları oyalama çabası, bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu hamlelerin ne gibi yansımaları olduğunu ise zaman gösterecek.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar