BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının, mutant virüste de etkili olduğu açıklandı

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu BioNTech ile ABD'li Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, İngiltere'de ve Güney Afrika'da görülen mutant virüs üzerinde etkili olduğu tespit edildi. Pfizer ve Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmada, aşının virüsün tutunduğu başak proteinlerde oluşturduğu tahribatı etkisiz hale getirdiği ifade edildi.

Kurultay

Pfizer/ BioNTech mutant virüste de etkili

ABD'li Pfizer ile Teksas Üniversitesi'nin BioNTech/Pfizer aşısı üzerinde yaptığı araştırmalar, aşının koronavirüsün mutasyona uğramış halinde de etkili olduğunu ortaya koydu. Pfizer'da viral aşı bilimcisi olarak görev yapan Phil Dormitzer, çalışmada aşıyı olan insanlardan alınan kanların incelendiğini belirtti.  Dormitzer, sonuçların umut verici olduğunu ifade ederek, "Şimdi 16 farklı mutasyonu test ettik ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı. Bu iyi haber." ifadelerini kullandı. 


Öte yandan, "Bu aşının geri kalan 17. mutasyonda da etkili olacağı anlamına geliyor" diyen Dormitzer, ilerleyen günlerde çalışmaların devam edeceğini ve incelemeler sonunda sevindirici sonuçlara ulaşılacağını umduğunu belirtti.


"VUI-202012/01" olarak nitelendirilen ve ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan  bu varyant, 17 farklı mutasyon ile corona virüsün  diğer türlerinden farklılaşıyor. Meydana gelen genetik değişikliklerin ise en önemlisinin N501Y adı verilen ve başak proteininde görülen mutasyon oluşturuyor. İşte Pfizer ve BioNTech yapımı aşının başak proteinlerdeki tahribatı engellediği ifade edildi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar