Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko Rusya'yı suçladı!

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'yı ağır şekilde eleştirdi. Son dönemde bir türlü doğal gaz fiyatında anlaşamayan Beyaz Rusya, Rusya'yı ekonomik baskı yapmakla suçladı.

Kurultay

Beyaz Rusya ve Rusya birbirlerine girdi!

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'yı projelerin entegrasyonu çerçevesinde anlaşmaları ihlal etmekle ve petrol sevkiyatını kısıtlayarak Minsk'e baskı yapmakla suçladı.
 
Belarus Cumhurbaşkanlığı'nden yapılan açıklamaya göre Aleksandr Lukaşenko, 20 Eylül tarihinde Rusya ve Belarus Birlik Devleti sekreteri Grigoriy Rapota ile yaptığı görüşme esnasında Minsk ve Moskova arasındaki doğalgaz fiyatı ile ilgili çekişmelerinden dolayı Rus petrolünün sevkiyatının kısıtlanmasından memnun olmadığını dile getirdi.
 
Aleksandr Lukaşenko, "Biz aynı yerde dönüp duruyoruz ve birkaç aydan beri doğalgaz fiyatında anlaşamıyoruz. Bu bağlamda Rusya, Belarus'a petrol sevkiyatını kısıtladı" dedi.
 
Gıda ürünleri başta olmak üzere Belarus'ta üretilen bazı ürünlerin Rusya'ya ihracatının da engellediğini ifade eden Lukaşenko, "Bu şeklinde devam edemez. Tüm anlaşmalarımız ihlal ediliyor. Söylediklerim entegrasyon projelerinden çıkacağımız anlamına gelmiyor, ama bahse geçen projelere katılımımızı optimize edeceğiz" diye kaydetti.
 
Aleksandr Lukaşenko, hükümete ve Cumhurbaşkanı İdaresi'ne Belarus'un entegrasyon projelerine katılımını optimize etme görevini verdiğini belirtti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar