Beşşar Esad yönetimi, İsrail'in, Suriye'nin başkenti Şam'a hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu

Suriye haber ajansı SANA, askeri kaynaklardan edindiği bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Ajans İsrail'in, işgal altındaki Golan Tepeleri üzerinden yerel saat ile yaklaşık 03.11'de Şam'ın güneyinde rejime ait bazı askeri noktalara hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Kurultay

Esad yönetimi İsrail'in Şam'a saldırı düzenlediğini açıkladı

Beşşar Esat yönetimine bağlı Suriye haber ajansı NASA, İsrail'in dün Suriye ordusuna ve Şam kısalında bulunan bazı hedeflere hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda 3 askerin öldüğü 1 askerin ise ağır yaraladığı ifade edildi. 


Öte yandan İsrail Ordusu Sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus da yaptığı açıklamada, Golan Tepelerinin Suriye kontrolündeki bölgesinden Şam çevresine kadar sekiz hedefin vurulduğunu söyledi. Conricus gazetecilere yaptığı açıklamada Golan Tepeleri bölgesinde, "İranlı güçlerin önderliğindeki Suriyeli birlik tarafından yerleştirilmiş el yapımı patlayıcılar (IEDs) bulunduğunu" ileri sürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırıda en az 10 kişinin öldüğünü savundu. Açıklamada ölenler arasında yabancı savaşçıların da bulunduğu ifade edildi. 


İsrail en büyük tehdit olarak gördüğü İran'ın Suriye'deki varlığını engellemek için daha önce de saldırı düzenlemişti. Suriye'de İran'ın nüfuzunu arttırmasına müsaade etmeyeceklerini sık sık dile getiren İsrail yönetimi, İran'a bağlı Kudüs Gücü kuvvetlerine karşı yürütülen faaliyetlerin devam edeceğini açıkladı. 


60 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğindeki bir kaya platosu olan Golan Tepeleri, bölgede stratejik açıdan son derece büyük bir öneme sahip. İsrail 1967 yılında işgal altına aldığı bu bölgeyi, 1981'de ilhak etme kararı almıştı. Ancak Golan Tepeleri uluslararası hukuka göre Suriye'ye ait sayılıyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar