Belarus'un başkenti Minsk'te Özbek Şair Ali Şir Nevai'nin büstü dikildi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in Belarus'a ziyareti öncesinde başkenti Minsk'te Özbek şair Ali Şir Nevai'nin büstü dikildi.

Kurultay

Belarus'ta Ali Şir Nevai‘nin büstü dikildi

Belarus Haber Ajansı'nın (Belta) haberine göre Özbekistan-Belarus bölgeler forumu çerçevesinde 29 Temmuz günü Minsk'te Şair Ali Şir Nevai'nin anıtının açıldığını bildirdi.

Kirov-Sverdlov-Ulyanovskaya Caddesinde yer alan anıtın açılışı Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev'in Belarus'a resmi ziyaretinin arifesinde yapıldığı kaydedildi.

Açılış törenine katılan  Özbekistan parlamentosu başkan yardımcısı Sadık Safayev, Özbekistan halkı adına, 15. yüzyılda yaşayan büyük şair, düşünür ve devlet adamının anısına saygı gösterdiği için Belarus Cumhurbaşkanı, belediye binası ve Minsk halkına şükranlarını dile getirdi.

Safayev, "Ali Şir Nevai, Özbek dilinin renkli, olağanüstü yaratıcı dünyasını keşfeden ilk seçkin şairdir. Ayrıca, dönemin önde gelen bir devlet adamı olan mükemmel bir aydınlatıcıydı, dönemin bilim adamlarını, düşünürleri, sanatçıları hep destekledi, görkemli binaları kendi pahasına inşa etti ve 380 kamu binası inşa etti" dedi.

Belarus Millet Meclisi Konseyi Başkan Vekili Marianna Schetkina ise "Kültür her şeyi birleştiriyor ve dünyanın temeli, sınırları yok. Belarus kültürünü seviyoruz ve Özbekistan kültürünü onurlandırıyoruz. Manevi temelin, kültürün tüm ulusları birleştireceğine eminiz. " ifadelerini kullandı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar