''Bayrak Şairi'' Arif Nihat Asya aramızdan ayrılalı 46 yıl oldu

Adana'nın kurtuluş günü 5 Ocak'ta Bayrak Şiiri'ni kaleme alan Arif Nihat Asya, 1975 yılının yine 5 Ocak günü Ankara'da vefat etti. "Fetih Marşı", "Kalk Yiğidim", "Bayrak", "Dua" ve "Naat"ın da yer aldığı önemli şiirleriyle bilinen ve Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinin büyük temsilcilerinden olan Arif Nihat Asya'nın yaşamına yakından tanıklık eden Yazar Osman Oktay, şairin vefatının 46. yılı vesilesi ile açıklamalarda bulundu.

Kurultay

5 Ocak ‘'O''nun günü: Bayrak Şairi Arif Nihat Asya

Türk Edebiyatı'na adını ''Bayrak Şairi'' olarak yazdıran, öğretmenlik ve milletvekilliği vazifelerini icra eden Arif Nihat Asya, 46 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. 7 Şubat 1904 yılında Çatalca'nın İnceğiz Köyü'nde dünyaya gelen Asya, Milli Mücadele Dönemi'nde Ankara'da bulundu. Bu dönem onun yazmaya başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihler olarak kaydedildi. ''Bayrak Şairi''nin yaşamına dair derin araştırmalar yapan Yazar Osman Oktay, Asya'nın  kendine özgü, bol renkli şiir üslubunu ve fikir dünyasını anlattı. 

''Arif Nihat Asya tanıdığım en mütevazi insanlardandı''

Asya'yı milli duruşu, özgün eserleri ve köklerine bağlılığı bakımından "Türkiye'nin Şairi", şiirlerini de "Türk Milleti'nin şiirleri" olarak nitelendiren Yazar Osman Oktay, şairin şöhretine rağmen en mütevazi insanlardan biri olduğunu vurguladı. Oktay, şairle tanışmasını şu sözlerle anlattı: 

"Arif Nihat Asya, o şöhretine rağmen tanıdığım en mütevazı insanlardan biri idi. 1968 - 69 yıllarında lise öğrencisi iken adresini bulup kendimce karaladığım şiirlerimi göndermiştim. İki hafta kadar sonra adresime postadan altı - yedi tane kitap geldi. Arif Hoca, o büyük şair o yılların tekniği ile değişik ebatlarda basılan kitaplarından elinde bulunanları imzalayıp göndermişti. Yalnızca imzalamamış, ileriki yaşamımda bana ışık tutacak ifadeler de yazmıştı. ''

Asya'nın bu tutumu karşısında sevince boğulduğunu ve daha sonra evinde gerçekleştirdiği bir çok ziyarette de Şairin, içtenliğine hayran kaldığını ifade eden Oktay, Asya'nın Türk Milletine olan sevdasını da dile getirdi.

''Arif Nihat, Türk Milletini canından çok seviyordu''

Arif Nihat Asya'nın o dönemde kaleminin büyüklüğüne ve edebi kimliğinin gereğine göre tanınıp bilinmediğini belirten Oktay bu durumun ideolajik nedenlerden kaynaklandığını vurguladı. 

''Hisar Dergisi'ni yayınlayan şair Mehmet Çınarlı, O'nun bu mütevazı kişiliğine işaret ederken, 'Poz yapmadığı, gururlu davranmadığı için O'nun büyüklüğünü fark edemeyenler olmuştur' diyordu. Bence, fark edilmemesi ya da fark edilmek istenmemesinin sebeplerinden biri ve en önemlisi de ideolojikti. Çünkü Arif Nihat Asya Türk Milliyetçisi idi, bu milleti canından çok seviyor ve Türkiye'nin dağına taşına şiirler yazıyordu.''

Ayrıca Oktay, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en güzel bayrak şiirini, en güzel rubailerini, en güzel Naat'ını Asya'nın yazdığını ifade ederek, ''Edebiyat ve sanat dünyası genel olarak sol ideolojilere kul köle olanların etkisi altında olduğu için de böylesine değerli bir şairi, yalnızca Türk Milliyetçisi olduğu için hazırladıkları antolojilere bile almıyorlardı.'' ifadelerini kullandı.

Bayrak Şairi Arif Nihat Asya'nın şiirlerinde halk ve divan edebiyatı nazım şekilleri yanında modern edebiyatın nazım şekilleri de yer aldı. En çok kullandığı nazım şekli olan rubailerden oluşan 5 ayrı kitap kaleme alan Asya, kahramanlık ve tarih duygusu, din, aşk, tabiat ve memleket güzelliklerini şiirlerine konu edindi. Milletvekilliğinin ardından çok sevdiği öğretmenlik mesleğine devam eden Asya, ömrünün sonuna kadar yazmaktan, öğretmekten ve gençlerle biraraya gelmekten vazgeçmedi.

''Arif Nihat Asya'ya göre Milli Edebiyat'ın ilk şartı milleti ve milliyeti kabul edip karşı olmamaktır. Öteki vasıflar bu şarttan sonra gelir. Keza dünyaya giden yol da milletten geçer.'' diyen Oktay, Asya'nın Şubat 1969 günü Ankara'da 50. Sanat Yılı'nın kutlanması dolayısıyla mülakatta, Türk fikir ve sanat hayatı hakkındaki görüş ve düşünceleri ile şiir anlayışını anlattığını ifade ederek, ''O'na göre hayal, hayal halinde kalarak gerçekle akrabalık kuramayacağı gibi gerçek de, aslındaki haliyle kaldığı sürece şiir değildir. Taassup ihtiyarlarda mazur görülebilirse de gençlere yakışmaz. Gençler, imkânların kapılarını kapamamalıdırlar. Kurumayan pınar, dağında kar birikmişlerin pınarıdır.'' sözleri ile şairin gençlere biçtiği role de dikkat çekti.

 Öte yandan, Bayrak Şiirinin yazılış serüvenine de değinen Oktay, süreci şöyle anlattı:

''Adana'nın kurtuluşu 5 Ocak 1922'dir ve her yıl törenlerle kutlanmaktadır. 30 Haziran 1939 tarihinde Hatay'ın anavatana katılması milli heyecanı arttırmıştır ve Adana'nın kurtuluşu her zamankinden görkemli kutlamalara sahne olacaktır. Adana Ulu Cami ile Saat Kulesi arasına bayrak çekilirken okunmak üzere uygun bir şiir bulunamayınca iş Adana Erkek Lisesi Edebiyat Öğretmeni Arif Nihat'ın ilhamına kalır. 4 Ocak tarihini 5 Ocağa bağlayan gece Ocak Mahallesi'ndeki evinde oturur, Türk Edebiyatı'na damga vuran o şiiri yazmaya başlar.'' 

Arif Nihat Asya daha sonra o geceyi şöyle özetler: "Petrol lambasının ışığında, bayrağa sarınarak kalemi elime aldım... O gecenin sabahında Bayrak Şiiri hazırdı.''

İşte Arif Nihat Asya'nın kendi el yazısı ile ''Bayrak Şiiri''...

 

Asya, ölümünün üzerinden 46 yıl geçmesinin ardından fikirleriyle ve ölümsüz eserleriyle hatırlanmaya devam etmektedir.

Eserleri:

Daha önce yayımlanmamış yazılarıyla beraber bütün eserleri 1975-1977 yıllarında 12 kitaplık bir külliyat halinde basılan Asya'nın şiir türündeki eserleri şöyle:

"Heykeltıraş", "Yastığımın Rüyası", "Ayetler", "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor", "Kubbe-i Hadra", "Kökler ve Dallar", "Emzikler", "Dualar ve Aminler", "Aynalarda Kalan", "Bütün Eserleri", "Rubaiyyat-ı Arif", "Kıbrıs Rubaileri", "Nisan", "Kova Burcu", "Avrupa'dan Rubailer", "Bayrak."

Asya'nın, düşünce ve deneme türündeki eserleri ise "Kanatlar ve Gagalar", "Enikli Kapı", "Terazi Kendini Tartamaz", "Tehdit Mektupları", "Onlar Bu Dilden Anlar", "Aramak ve Söyleyememek" ve "Kanatlarını Arayanlar."

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar