Türk Dünyası'nın ortak değeri ve bilge atası, 'Dede Korkut'

Bayburt'ta 25. Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri çerçevesinde "Dede Korkut'un Türk Dünyasındaki Yeri" adlı bir sempozyum düzenlendi.

Kurultay

Dede Korkut Bayburt'taki Sempozyumda konuşuldu

Şair Zihni Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma,  Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ve TİKA Başkan Yardımcısı Yaşar Nuri Kılıç katılım gösterdi.

Sempozyum sonunda kısa bir konuşma yapan, Pekmezci, "Öncelikle ülkemizin çeşitli yerlerinden ve yurt dışından aramıza katılan ve bizi kırmayarak buraya gelen bütün konuklara Bayburt halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ve bir Dede Korkut diyarında Dede Korkut'un kültürüyle yaşayan bu insanlara Dede Korkut'u değişik boyutlarıyla anlattınız." dedi.

Sempozyumda, Gagavuzyeri'nden Tudor Zanet, Azerbaycan'dan Doç. Dr.Naile Asker, Kırgızistan'dan İbraim Abduvaliev, Türkmenistan'dan Anguli Nurmemmet, İran'dan Avazollah Safari Kashkooki ve Türkiye'den Prof. Dr. Necati Demir ile Prof. Dr. Hamdi Güleç, Dede korkut ile ilgili bilgiler sundular.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar