Batı Trakya Türklerinin, Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın Türkleri yok sayan açıklamasına tepkisi sürüyor

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un, "Batı Trakya'daki azınlık, Müslüman Yunanlardır" söylemine Batı Trakya Türklerinden tepki yağmaya devam ediyor.

Kurultay

Batı Trakya Türklerinin, Yunan Cumhurbaşkanı'na tepkisi sürüyor!

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un Batı Trakya Türk Azınlığı'yla ilgili ifadelerine yayınladığı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, Pavlopulos'un bilimsel tarihçiliği ve gerçekliği reddettiği vurgulandı ve söz konusu inkar politikalarının AB üyesi ülkeye yakışmadığı dile getirildi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı'na hatırlatmak isteriz ki, şu an başı olduğu Yunanistan Devleti'nin izniyle uzun yıllar okullarımızda, derneklerimizde ve okullarımızda verilen karnelerimizde kimliğimiz yer almıştır. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde devamlılık esastır diye düşünüyor ve siyasi kararlarla demokrasi dışına çıkılarak yok sayılan milli kimliğimizin, geçmiş yıllarda olduğu gibi devletimiz tarafından ivedilikle tanınmasını beklediğimizi belirtmek isteriz." ifadeleri kullanıldı. Yunanistan'da cunta döneminden sonra Türklere yönelik baskılar artmıştı ancak bu baskılara dair bazı uygulamalar demokrasi döneminde de uygulanmaya devam etti.

"BATI TRAKYA TÜRKLERİ VAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Gümülcine Türk Gençler Birliği de (GTGB), yayımladığı açıklamayla Batı Trakya Müslüman Türklerinin milli kimliğini inkar eden Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'a tepki gösterdi. GTGB'nin konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Batı Trakya Türk toplumu geçmişte olduğu gibi hala varlığını Batı Trakya da sürdürmektedir ve var olmaya da devam edecektir. Cumhurbaşkanı Sayın Pavlopulos ve ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'nun 'milli kimliğini inkâr' politikasında ısrar etmek yerine, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını uygulanmasını beklemekteyiz."

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar