Batı Trakya Türklerinin sorunları AGİT'te ele alındı

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 14 Kasım 2019'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, "Lund'tan Ljubljana'ya: Farklı Toplumların Entegrasyonuna Giden Yolda Ulusal Azınlıkların Katılımının Teşvik Edilmesi" başlıklı konferansta katıldı.

Kurultay

Batı Trakya Türklerinin sorunları AGİT'te ele alındı

Ulusal azınlıkların kamusal yaşama etkin katılımları konulu Lund Tavsiyeleri'nin 20. yıl dönümü dolayısıyla, İsveç'in Lund şehrinde düzenlenen konferansta, Batı Trakya Türklerini ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık temsil etti.

Ulusal azınlıkların katılımı konusunda İsveç örneğinin incelendiği oturumda söz alan ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun etnik "Türk" kimliğinin tanınmaması nedeniyle, eğitim ve din alanında sahip olduğu özerkliğe aykırı bir biçimde sosyal, kültürel ve dini yaşama katılımda pek çok engelle karşılaştığını belirtti.

ANA OKUL SORUNU, MÜFTÜLÜK SEÇİMİ VE TÜRKLERE KARŞI SEÇİM BARAJI

Bu çerçevede, ana dilde öğrenim hakkı kapsamında iki dilli Türk azınlık ana okullarının açılmasına izin verilmediğini, dini alanda ise Batı Trakya Türklerinin dini liderlerini seçme hakkının gasp edildiğini belirten ABTTF, mevcut sorunların çözümü konusunda devlet ile diyalog imkanı da olmadığını ifade etti. Ulusal azınlıklar ile yapısal diyaloğun öneminin altının çizildiği oturumda ABTTF, Yunanistan'ın Batı Trakya Türkleri ile ilgili kararlarda tek taraflı ve dayatmacı bir politika izlediğini söyledi.

Öğleden sonra ulusal azınlıkların siyasi yaşama ve karar alma mekanizmalarına katılımının detayları ile ele alındığı panelde ABTTF, Yunanistan'ın Batı Trakya Türkleri konusuna ulusal güvenlik meselesi olarak yaklaştığını belirterek, Batı Trakya Türklerine tehlike olarak baktığını belirtti.

Batı Trakya Türklerinin siyasi yaşama katılımının önündeki yüzde 3'lük seçim barajının bunun bir örneği olduğunu belirten ABTTF, Batı Trakya Türklerinin kendi siyasi partisi ile parlamentoda temsil edilmesinin önüne geçildiğini söyledi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar