Baskılar raporlaştırıldı: Kırım'da yasa dışı alıkonulanların çoğu Kırım Tatarı

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 2020 yılının ilk çeyreğinde işgal edilen Kırım'daki insan hakları ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. Buna göre, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da üç ay içinde yaklaşık 100 alıkonulma vakası yaşandı. 

Kurultay

Baskılar raporlaştırıldı: Kırım'da yasa dışı alıkonulanların çoğu Kırım Tatarı

Raporda, 2020 yılının ilk çeyreğinde işgal edilen Kırım'da 127 kişinin adil yargılanma hakkı ve 48 kişinin ulaşılabilir en yüksek fiziksel ve zihinsel sağlık hakkının ihlal edildiği belirtildi.

RUS BASKI MEKANİZMASI KIRIM TATARLARINI HEDEF ALIYOR!

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin Başkanı Eskender Bariyev tarafından 8 Mayıs 2020 tarihinde video konferans aracılığıyla sunulan raporda,  "2020 yılının ilk çeyreğinde işgalci güçler tarafından 15 arama, 25 gözaltına alma, 28 sorgulama ve "görüşme", 13 tutuklama ve 84 tutukluluk süresinin uzatılması gerçekleştirildi." denildi. 

Ayrıca, 15 siyasi mahkumun yasa dışı olarak Kırım'dan başka bir yere sevk edilmesi ihlallerinin meydana geldiği bildirildi.

Bariyev, yarımadada tüm bu ihlallerin çoğunun Kırım Tatarlarına karşı yapıldığını ve bu gibi ihlallerin Kırım'da artık sistematik olduğunu ifade etti. 

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar