Başkentte 87.Türk Dil Bayramı Kutlaması ve Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı

İlki 87 yıl önce İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilen 'Türk Dil Bayramı"nın 87. kutlaması ve Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı'nın açılış töreni 26 Eylül 2019 tarihinde Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Kurultay

87.Türk Dil Bayramı Kutlaması ve Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı

Törene Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Dr. Zeki ERASLAN, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. İsa HABİBBEYLİ ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU da katıldı.

Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Türk Dil Kurumu için belirlenmiş amaç ve ilkelerden hareketle Birinci Türk Dili Kurultayı'nda dil çalışmalarının kapsam, ilke, yöntem ve tekniklerinin karara bağlandığını belirterek bir yönergeyle 26 Eylül'ün Dil Bayramı olarak kutlanması kararınadeğindi.

Açılış konuşmalarının ardından İrfan GÜRDAL'a, Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ'a ve Ord. Prof. Dr. R. Rahmeti ARAT adına ailesine "Türk Diline Hizmet Ödülü" verildi.

Ödül törenini İrfan GÜRDAL'ın Türk Dil Kurumu için hazırladığı "Türkçenin Tuğları" adlı albümünden sunduğu müzik dinletisi izledi. Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ'ın açılış konferansıyla devam eden tören, TÜRKSOY'un hazırladığı "Türk Dünyası Karma Resim Sergisi"yle sona erdi.

Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Başkent Öğetmenevinde devam edecek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar