Başbakan Erdoğan, ÖNDER'in 4. sınıftan sonra örgün eğitimi kaldıracak sistemine sıcak bakıyor

İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensupları Derneği ÖNDER, Başbakan Erdoğan'ın, 1+4+4+4 sisteminde 1+4'den sonra zorunlu eğitimin kaldırılması fikrine sıcak baktığını iddia etti. Açık öğretim sayesinde Kuran kurslarına gidilebilecek ve başların ıörtmek isteyenlere de bir alternatif getirilmiş olacak.

Kurultay

Bu düzenleme çok konuşulur!..

Önce 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili düzenleme, sonra Milli Güvenlik dersinin kaldırılması Türk eğitim sistemindeki yeni düzenlemelerin daha yüksek sesle tartışılmasına neden oldu.

Son olarak zorunlu eğitimin kademeli hale getirileceği ve bu sayede başörtüsünde bir anlamda reforma gidileceği haberleri de kamuoyunun gündemine oturdu.

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz perşembe günü Başbakanlık Merkez Bina'da İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensupları Derneği (ÖNDER) heyetini ağırladı. Bu heyette ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut da vardı.

Korkut bu düzenlemeyle ilgili Başbakan'la yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Korkut, "Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda bu kademeli eğitim kabul edilmişti. 1+4+4+4 şeklinde. Bizim talebimiz örgün eğitimin illa zorunlu tutulmamasıydı. Görüşmede 1+4'ten sonra açık öğretimi de içerecek şekilde bir bu düzenlemenin yapılacağını öğrenmiş olduk" dedi.

"Başbakan bize garanti verdi" 

"Başbakan bu düzenlemenin yapılacağı konusunda bize garanti verdi" diyen Korkut, "Zorunlu eğitimin kademeli olması ve mümkün olduğu kadar geçişken ve örgün olmayan eğitimleri de içerecek şekilde düzenleneceğini ifade etti" şeklinde konuştu.

Hüseyin Korkut, "O görüşmede birinci 4'ten sonra bir düzenleme yapılacağını konuştuk. Önce eğitim Komisyonu'na sonra da Meclis'e gelecek. Başbakan buna sıcak bakıyor diyebiliriz, hemfikir diyebiliriz" ifadesini kullandı.

Korkut, Başbakan'ın yeni döneme bu düzenlemenin yetiştirileceğini, yetiştirilmesi için çalışıldığını söylediğini de aktardı.

Peki bu düzenlemenin içeriği ne?

ÖNDER'in verdiği bilgiye göre; düzenlemeyle; bir yılı okul öncesi olmak üzere 13 yıla çıkacak kesintili eğitimin dördüncü sınıftan sonra "açık öğretim" olarak da devam etmesi kararlaştırılıyor.

Bu sayede 5. sınıftan itibaren örgün eğitim dayatması olmayacak. Açık ve sertifikasyona göre eğitim gerçekleştirilecek. Bu durumda hem açık öğretime, hem de Kur'an Kurslarına aynı anda devam etme imkânı ile başlarını örtmek isteyenlere yeni alternatifler sunulmuş olacak.


(Kaynak: CNNTürk)

Haberin Kaynağı: Cumhuriyet

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar