Barzani, Bağdat'la uzlaşırsak bağımsızKürdistan referandumuna gerek olmaz

ABD'nin Ortadoğu politikalarında değişiklik sinyalinden önce "bağımsızlık" konuşmaları yapan ve referanduma gideceklerini açıklayan IKBY Başkanı Mesud Barzani geri adım attı. Peşrgebaşı, Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varılması hâlinde bağımsızlık referandumuna gerek olmayabileceğini söyledi.

Kurultay

Bağımsızlıktan geri adım mı? "Belki uzlaşırız..."

ABD Başkanlık seçimlerinden Donald Trump'ın galip çıkması ve Ortadoğu'ya yönelik alışılagelmişin dışında mesajlar vermesinden sonra, bölgedeki aktörlerdende farklı arayışlar meydana gelmeye başladı. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Merkezi Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varılması halinde bağımsızlık referandumuna gerek olmayabileceğini söyledi. Barzani, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında geri alınan, kentin kuzeydoğusundaki Başika kasabasında bir basın toplantısı düzenledi.

Bağımsızlığın, Kürtlerin en doğal hakkı olduğunu savunan Barzani, "Bu sürecin şiddetten uzak, diyalog yoluyla masaya yatırılması gerekiyor. Bağdat'ta yaptığım son ziyarette bu konuya da değindik. Emin olun iyi bir ilgi topladı. Bu şekilde ilgi toplaması, süreçte ortak hareket edilerek bir sonuca varılacağını işaret ediyor. Eğer ortak bir uzlaşıya sahip olmadıysak, iyi bir komşu olmaya çalışacağız. Bağdat ile uzlaşıya varırsak belki hiç referanduma gitmeye de gerek kalmayabilir. Aksi takdirde referandum yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Barzani, Peşmerge tarafından IŞİD'ten geri alınan bölgelerin geleceğine ilişkin ise şunları söyledi:

"Bölgenin geleceği konusunda bazı endişelerin olduğunu duyuyorum. Sizi temenni ederim ki dökülen kan tekrar bu halkın başka bir felaketle karşılanması için dökülmedi. Irak Savunma Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı ile bizim bir anlaşmamız var. Musul'u kurtarma operasyonunda önce oluşturulan savunma hattı, tartışmasız olduğu gibi kalıyor. Amacımız, bölgedeki halkın kendi emniyet ve güveninin kendisi tarafından sağlanmasıdır."

Barzani, Musul'un IŞİD'ten kurtarılmasının kolay olmayacağını ancak kısa bir süre içerisinde sona ermesi temennisinde bulunduklarını kaydetti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar