Baltık Ülkelerinin Büyükelçileri Baltık Yolu Hareketi'ni Ankarada kutladı

Baltık Ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri, Baltık Yolu'nun 30. yıldönümü kutlaması vesilesiyle Ankara'daki Sıhhiye Meydanı'ndaki Hitit Güneş Kursu Anıtının önünde ulusal bayraklarını açtılar.

Kurultay

Baltık Devletleri, Baltık Yolu'nun 30. Yıldönümü'nü kutluyor

Baltık ülkeleri,(Letonya, Litvanya ve Estonya) 23 Ağustos 1989'da 600 kilometrelik insan zinciri oluşturarak ülkelerinin bağımsızlığı yolunda önemli bir adım attı.

Sovyetler Birliği'nin  kontrolü altındaki Baltık ülkeleri, 23 Ağustos 1989 tarihinde işgali protesto etmek ve özgürlüklerini talep etmek için Baltık başkentlerini birleştiren 675 km uzunluğunda bir insan zinciri oluşturdular.

ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOL HAREKETİi: BALTIK YOLU

Baltık Yolu hareketi, bu güne kadar tarihin en dikkat çekici barışçıl protesto örneklerinden biri olurken, üç Baltık ulusunun özgürlüklerini birlikte tekrar kazanışlarını sembolize etmektedir.

bu tarihi özgürlük eylemi Baltık ülkelerinin 1939'da Sovyetler Birliği'ne (SSCB) bağlandığı Molotov-Ribentroff Anlaşması'nın (Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı) 50. yıl dönümünde gerçekleşmiş olması sebebiyle ayrı bir önem taşımaktadır.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar