Bakanı Kuleba'nın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama yapıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’nun daveti üzerine, 3-4 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'nin Antalya kentine ziyaret gerçekleştirecek.

Kurultay

Bakanı Kuleba'nın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama yapıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlar 8. Ukrayna Türkiye Ortak Stratejik Planlama toplantısını düzenleyecek. Toplantıda taraflar 2020'nin ilk yarısında yaptıkları işbirliğinin sonuçlarını özetleyecek ayrıca daha sonraki öncelikleri ve hedefleri belirleyecek.

KIRIM KONUSU DİKKATLE İNCELENECEK

Bakanların görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, ikili işbirliğindeki çeşitli konuları ve bölgesel güvenliği ele alacağı bildirildi. Ayrıca özellikle Kırım'ın askerileştirilmesi, Rusya'nın işgal edilen yarımadadaki insan hakları ihlalleri, Azak Denizi ve Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumu, Donbas'taki Rus saldırganlığı ve Ukrayna Doğusundaki çatışmanın barış yoluyla çözülmesi girişimi konularına dikkat edileceği belirtildi.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI GÜNDEMDE

Görüşmede ayrıca Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımın geliştirilmesi, enerji işbirliğinin derinleştirmesi, güvenlik ve savunma alanındaki işbirliği, Serbest Ticaret Anlaşması ile ilgili müzakereleri sonuçlandırma perspektifleri tartışılacağını ifade edildi.

UKRAYNA KÜLTÜR PARKI AÇILACAK

Bununla birlikte açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'nın Ukraynalı girişimcilerle, Ukrayna'ya yatırım yapmaya hazır olan Türk iş insanlarıyla ve Ukrain ile Kırım Tatar diasporası temsilcileriyle görüşeceği aktarıldı.

Kuleba'nın Antalya Muratpaşa'da kurulan Ukrayna Kültür Parkının açılışına katılması planlanılıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar