Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumetinden siyasi tutsaklara destek çağrısı

Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumeti, Kremlin'in alıkoyduğu siyasi tutsaklara destek çağrısı yaptı.

Kurultay

Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumetinden siyasi tutsaklara destek çağrısı

Eski siyasi tutsak, Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumeti Başbakan Yardımcısı Rafis Kaşapov'un Facebook sayfasında yayımlanan açıklamada, Tataristan Cumhuriyeti savcılığının, Tatar milli hareketi imamı Ayrat Şakirov hakkında idari dava açtığını bildirildi.

AYRAT ŞAKİROV HAKKINDA İDARİ DAVA

İmam Ayrat Şakirov, 12 Ekim 2019 tarihinde Tataristan'ın başkenti Kazan'da Kazan Şehitlerini Anma Günü'nde düzenlenen anma etkinliğinde, Kazan şehrinin 1552'de Ruslarca işgal edilmesi sırasında şehit olanlar ile tüm Tatar sivil toplum aktivistleri ve din adamları için dua etti. Şakirov, "Devletimiz 1552 yılında yok edildi. Hayatta kalan kadın ve çocuklar ya öldürüldü ya da esir alındı. Kentimiz tamamen yakıldı ve yağmalandı." ifadelerini kullandı. Rus savcılığı, bu konuşmayı bahane ederek Ayrat Şakirov hakkında idari dava açtı.

Kaşapov'un yaptığı açıklamada, İmam Ayrat Şakirov'un Kazan Şehitlerini Anma Gününde yaptığı konuşmasının tarihi gerçeklerle desteklendiğini vurgulanırken, "Ekim 1552'den sonra Tatarların, Başkurtlar, Udmurtlar, Çuvaşlar, Mokşalar, Erzyanlar ve Çirmişler ile birlikte yüzyıllar boyunca Rus İmparatorluğuna karşı hep isyan çıkardıklarını hatırlayalım. Moskova, bu isyanları bastırmak için ordusunu gönderiyordu. Bu ordu da acımasız bir şekilde nüfusu yok ediyordu. Sadece Ağustos 1740'ta Güney Ural'da Orenburg yakınlarında yaklaşık 6 bin Tatar işkence edilerek öldürülmüştü. Bunlar sadece Türkler Hristiyanlığı kabul etmek istemediği için yapılmıştı. 1735-1737 yılları arasında İdil Ural topraklarında insanlarla birlikte 696 Tatar köyü yakılmıştı, 17 bin Tatar öldürülmüş, 5 bini evlerinden sürülmüştü. 10 bin Tatar kadını ve çocuğu Ruslara köle olarak verilmişti. Benzer cezalandırıcı operasyonları Moskova sömürdüğü tüm halklara yönelik yürütüyordu." ifadeleri kullanıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin uzun yıllar boyunca İdil Ural aktivistleri, Kazan Şehitlerini Anma Günü organizatörleri ve katılımcıları kovuşturduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Rusya'nın hala sömürgeci politikasını devam ettirerek Kafkasya, Orta Asya ve Doğu Avrupa'daki nüfuz alanlarını mümkün olduğunca genişletmeye çalıştığını vurgulandı.

Bununla birlikte Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumeti, 27 Mayıs 2019'da Rus yetkililerin Başkurdistan siyasetçi Ayrat Dilmuhametov hakkında yargı süreci başlattığını ve Rus yetkililerin onu "Rusya toprak bütünlüğünü ihlal etme çağrılarda bulunmakla" suçladığını hatırlattı.

Rusya'nın baskıları karşısında sessiz kalmamaya davet eden Bağımsız Tataristan'ın sürgün hükumeti, İdil Ural halkının haklarına seslenerek imam Ayrat Şakirov, siyasi tutsak Ayrat Dilmuhametov ve Kremlin'in diğer esirlerine destek vermeye davet etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar