Bağımsız Suriyeli Kürtler Birliği Başkanı: Türkiye sınırını terörden koruma hakkına sahiptir

Bağımsız Suriyeli Kürtler Birliği Başkanı Abdülaziz Tammo, "Suriye'nin Geleceği ve Jeopolitik Gerçekler" başlıklı panelde bir konuşma gereçekleştirdi. Tammo konuşmasında,"Türkiye, kendi sınırlarını tüm terör örgütlerinden koruma hakkına sahiptir, ister DEAŞ isterse YPG/PKK olsun fark etmez." dedi.

Kurultay

Bağımsız Suriyeli Kürtler Birliği Başkanı: Türkiye sınırını terörden koruma hakkına sahiptir

Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen "Suriye'nin Geleceği ve Jeopolitik Gerçekler" başlıklı panele, Bağımsız Suriyeli Kürtler Birliği Başkanı Abdülaziz Tammo, Birleşik Suriyeli ve Amerikalılar Konseyi Başkanı Hamdi Rifai, Körfez Ülkeleri Analitik CEO'su Giorgio Cafiero ve TRT World Ortadoğu Muhabiri Sara Firth konuşmacı olarak katıldı.

YPG/PKK SURİYELİ KÜRTLERE DE TEHDİT

DEAŞ kadar YPG/PKK'nın da Suriyeli Kürtlere tehdit oluşturduğunu kaydeden Tammo, PKK'nın Suriyeli bir örgüt dahi olmadığını ve birçok ülkeden gelen PKK'lı militanların Suriye'de etkin olduğunu anlattı.

Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonları ile ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyo'nun operasyonlarını kıyaslayan Tammo, "Bunlar arasında ciddi farklar var, Türkiye operasyonlarında sivil kayıpları olmasın diye azami dikkat gösterirken, mesela Rakka operasyonunda şehir tamamen yerle bir edilmişti." şeklinde konuştu. Tammo ayrıca, "Suriye'nin kuzeyindeki bu bölge artık terörden tamamen temizlenmeli ve Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerden önemli bir bölümü buraya dönebilmeli." yorumunu yaptı.

İDLİB'DEKİ HASSAS SÜRECE VURGU

İdlib'de yaşanan durumu da yorumlayan Tammo, kentte yapılacak siyasi çözümün mümkün olduğunu belirtti, ancak ABD'nin de Türkiye ile iş birliği içinde çalışmasının önemine dikkat çekti. Tammo, "İdlib düşerse orada ortaya çıkacak durum en fazla Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eder, o yüzden Türkiye'nin bu konudaki tavrı meşrudur." dedi.

"TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ İLİŞKİ GEÇİCİDİR"

Türkiye'nin YPG/PKK konusunda haklı olduğunu belirten Hamdi Rifai ise, "ABD'nin en başta YPG ile iş birliği yapması temel hataydı. Herkes biliyor ki YPG, PKK'nın kontrolünde ve SDG'de hakim unsur da YPG." şeklinde konuştu. Rifai, "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişki geçicidir, asıl Türkiye ile ABD arasındaki ilişki daha uzun süreli ve kalıcıdır. O yüzden ABD'nin bu YPG/PKK sorununu ortadan kaldırması gerekmektedir. ABD'nin Suriye'de yarattığı YPG/PKK sorununu bugün Türkiye kendisi temizlemeye çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"YPG/PKK'NIN YABANCI SAVAŞÇILARINI HİÇ KONUŞMUYORUZ"

DEAŞ terör örgütü mensubu yabancı teröristlerin önemli bir konu olduğunu belirten Rifai, "DEAŞ'ın yabancı savaşçılarını konuşuyoruz ama bir başka terör örgütü olan YPG/PKK saflarında savaşan yabancı savaşçıları hiç konuşmuyoruz." ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar