Babasız büyümek zorunda kalan Kırım tatar çocuklarının sayısı arttı

Siyasi tutsak Seyran Saliyev'in eşi, Kırım Çocukluğu projesinin koordinatörü Mumine Saliyeva, yaptığı açıklamada, işgalci güçlerin bugün düzenlediği aramalardan sonra, babasız büyüyen Kırım Tatar çocuklarının sayısının arttığını belirtti. Saliyeva konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Azamat Eyupov'un 4 çocuk babası olduğunu, çocuklarından birinin reşit olmadığını ve birinin devamlı bakıma muhtaç 1. derece engelli olduğunu belirtirken, Yaşar Şihametov 2, Ernest İbragimov 4, Lenur Seydametov 3, Timur Yalbakov'un ise 5 çocuk babası olduğunu aktardı.

Kurultay

Babasız büyümek zorunda kalan Kırım tatar çocuklarının sayısı arttı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskılardan dolayı, babasız büyümek zorunda kalan çocukların sayısı artmaya devam ediyor. İşgalci güçlerin bu sabah düzenlediği baskın sonucu, 15 çocuk daha babasız kaldı.

Saliyeva, bugün düzenlenen baskınla beraber babasız büyüyen çocukların sayısındaki artış ile ilgili, "Bugün düzenlenen toplu baskınlardan sonra reşit olmayan 15 çocuk daha babasız kaldı." ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKI

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021'de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Kırım'daki Rus işgal güçleri, Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov'u alıkoydu. İşgalcilerin sonrasında Abdulboriy Mahamadaminov'u serbest bıraktığı bildirildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar