Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü, Wall Street'te göndere bayrak çekilerek kutlandı

SSCB'nin çöküşünden sonra 18 Ekim 1991'de bağımsızlığını kazanan kardeş ülke Azerbaycan'ın "Devlet Bağımsızlık Günü" ABD'de de kutlandı. Azerbaycan bayrağı, bağımsızlığın 24. yıl dönümünde Azerbaycan New York Assosiasiyası tarafından Wall Street'de göndere çekildi.

Kurultay

Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü Wall Street'te kutlandı

Bağımsızlığa giden yol Azerbaycan için sancılı ve ağır bir yol oldu. Peş peşe gelen olumsuz siyasi olaylar, ekonomi sıkıntılar, işsizlik ve bundan daha acılı sürecin başlaması, topraklarının işgali, vatanlarından zorla göç ettirilmiş 1 milyondan fazla kaçkın ve göçmenler, vatan için canını feda eden binlerce şehit... Ama Azerbaycan yılmadı... Bağımsız olmayı yeğledi.

Böyle bir tarihe sahip olan Azerbaycan Türkleri bu  tarihi günü sadece yurt içinde değil, çeşitli ülkelerde de bir araya gelerek anmakta ve bulundukları ülkelerde bu tarihin önemini anlatmaktadırlar. Böyle derneklerden biri de Amerika'da olan Azerbaycan New York Assosiasiya'sıdır (ANA-Azerbaycan New York Topluluğu). 

Sadece Devlet Günleri ve bayramlarını değil, aynı zamanda  Azerbaycan'ın ağrılı acılı tarihini de unutmayan Topluluk 18 Ekim gününü geleneksel olarak New York'un en kalabalık ve turistlerin fazla uğradığı yer olan Wall Street'te her yıl  Azerbaycan Bayrağını yükseltiyor. ANA Başkanı Ercan Yerdelenli sadece Amerikalıların değil, gelen turistlerin de yoğun ilgisiyle karşılaştıklarının ve bir çoğunun Azerbaycan'la ilgili bilgiye sahip olduklarının memnuniyetini yaşadığını bildirdi. 

Wall Street'te yapılan programda açılış konuşmasını yapan Yerdelenli, bağımsızlığa giden yolun kısa tarihinden ve dernek olarak üzerilerine düşen görevlerden bahsederek, şunları söyledi: "Azerbaycan'dan mesafe olarak çok uzaklarda yaşasak bile kendi kültürümüzü, geleneğimizi, şanlı tarihimizi bulunduğumuz yere götürmek her bir Azerbaycan Türkünün hedefi olmalıdır. Bu tarih kolay yazılmadı, bu bağımsızlık kolay alınmadı, tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmalı ve şehitlerimize verdiğimiz sözü tutmalıyız. Bağımsızlık Günü'n kutlu olsun Vatan, nice güzel günlere Azerbaycanım"

Daha sonra Topluluk Başkan Yardımcısı Zamina Mirhadiyeva konuşma yaparak, son zamanlar Türkiye'de artan şehit haberlerinden üzüntülerini ifade ederek, terörü lanetlediklerini bildirdi ve törene katılanları Azerbaycan ve Türkiye'nin toprak bütünlüğü yolunda şehit düşen kahraman evlatları için saygı duruşuna davet etti. Mirhadiyeva, "Azerbaycan'ın acısı Türkiye'nin acısı olduğu gibi Türkiye'nin acısı da bizim acımızdır. Türkiye'de teröre kurban giden her bir Mehmetçik bizlerin de evladıdır. Dua ederken sadece Azerbaycan için etmeyiz, biz ellerimizi aynı zamanda Türkiye için de açar ve o vatanımız için de dua ederiz." diye konuştu.

Programda daha sonra Dağ Yahudileri Cemiyeti başkanı Luba Yusibova ve Türkiye Amerikan Dernekleri Federasyon adına konuşan Abdi Akgün de Azerbaycan'ın tarihi gününü kutladılar ve program düzenleyenlere teşekkür ettiler. Program sonunda Azerbaycan tatlılarını ikram eden dernek üyeleri Azerbaycan dansını da sergilediler.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar