Azerbaycan'da Aliyev'den Türkiye-Rusya gerginliğine neden ses çıkmadı?

Türkiye'nin Rusya uçağını düşürmesiyle ilgili dünyadan olumlu veya olumsuz tepkiler yükselirken, Vladimir Putin'in eteğinde gezinen İlham Aliyev'den hala ses çıkmadı. Belki Sinan Oğan, O'nun adına bir açıklama yapar...

Kurultay

Gardaş, sen hayırdır?

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'den, Türkiye-Rusya gerginliğine ilişkin dünden bu yana bir açıklama henüz gelmedi. 

Ancak Aliyev'in partisi olan Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) milletvekillerinden Aydın Mirzezade'nin sözleri bu konuya açıklık getirebilecek türden. O, veridği bir mülakatta, "Rusya uçağının Türkiye tarafından vurulmasından sonra gerilim Azerbaycan'a ciddi etkilemeyecek. Çünkü Azerbaycan bu sorunun taraf değildir" ifadelerini kullandı.

YAP'ın Siyasi Analiz ve Tahmin müdürü olan Mirzezade ayrıca, her iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesine çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Azerbaycan'da seçim sahtekarlıklarıyla yıllardır iktidarı elinde bulunduran güç, kendisinin Rusya ile olan yakın ilişkileri ile halkın aşırı Türkiye sevgisi arasında ikilem yarattı. Buna göre "ticaret ve hakimiyet mi, yoksa gardaşlık mı?" sorusunun yanıtı ticaret ve hakimiyet olmuşa benziyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar