Azerbaycan'da hileli referandumun, hileli sonucu belirlendi: Yüzde 86

Azerbaycan'da, İlham Aliyev'e hanedanlık yolunu resmen açan hileli Anayasa değişikliği referandumunun sonuçları belirlendi. 21 Ekim'de resmiyete dökülecek referandumun gayri resmi sonuçları yüzde 86 olarak açıklandı.

Kurultay

Ve ikinci Azerbaycan klasiği: Yüzde 86 kabul!

Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi, Anayasa'nın 23 maddesinde değişiklik yapılması ve 6 yeni madde eklenmesi için gerçekleştirilen referandumun resmi olmayan sonuçlarını açıkladı.

Halkın oyuna sunulan 29 maddenin her biri için ayrı ayrı sonuçları açıklayan komite, verilerin ortalamasına göre seçmenlerin yüzde 86,6'sının anayasa değişikliğine "evet" dediğini duyurdu.

Ülkede kayıtlı 5 milyon 260 bin seçmenden sözde 3 milyon 671 bin kişinin oy kullandığı referandumda katılım yüzde 69,7 olarak açıklandı. Seçmenler, Bakü ve diğer illerde kurulan 5 bin 627 sandıkta oylarını kullandı. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları ise 38 noktada kurulan seçim merkezlerinde referanduma katıldı. Referandumu 53 bin 300 yerel, 117 uluslararası gözlemci izledi.

Anayasa değişikliğiyle getirilecek yenilikler

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in önerisiyle halkın oyuna sunulan anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkartılması, cumhurbaşkanı seçilme yaşındaki "en az 35 yaş" kısıtlamasının kaldırılması, Cumhurbaşkanı'na erken seçim ilan etme yetkisinin verilmesi öngörülüyor.

Hükumeti, ülkeye "hanedanlık" getirmekle suçlayan muhalifler, söz konusu değişiklikle İlham Aliyev'in 19 yaşındaki oğlu Haydar Aliyev'i yakın zamanda görev başına gelebilmesi için önünü açtığını ve Anayasa'yı buna alet ettiğini söylüyor.

Kameralar önünde bile hile yapmaktan kaçınmadılar!

Yapılan referandum seçimlerinde çok sayıda hile yapıldı. Medyaya düşen videolar hakkında resmi her hangi bir açıklama yapılmazken, 21 Ekimde duyurulması beklenen referandum sonuçlarını, hükumet kendine yakın medya kurluşlarına sızdırdı. 

Muhalif kanadından yapılan açıklamada, "nabız kontrolu yapılıyor" denildi. Ülkede çok sayıda gazeteci ve muhalifi tutuklattıran Aliyev, referandumla resmen hanedanlığı kurmuş oluyor.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar