Azerbaycan Ordusu 2 köyü Ermeniler'den geri aldı: Bu sefer gerçek

Ordumuz, Azerbaycan-Ermenistan ateşkes-hattında dün gece Ermenilerin Türk köyüne ateş açması ve iki vatandaşın hayatını kaybetmesiyle başlayan çatışmada işgal altındaki iki köy geri aldı. Çatılmalarda 12 askerimiz şehit olurken, Ermenilerin 100'e yakın ölü ve yaralıları olduğu öğrenildi.

Kurultay

12 şehit verdik, Ermeniler'den iki köyünü geri aldık

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile sınır hattında çıkan çatışmalarda dün geceden bu yana 12 askerimizin şehit olduğunu açıkladı. Talış ve Seysulan köyleri işgalden kurtarıldı. Yaşananlar üzerine telaşa kapılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülkeye itidal çağrısında bulunarak ateşkese gidilmesini istedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla aradığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e taziye dileğinde bulundu.

Dün gece ve bugün sabah saatlerinde işgalci Ermeni güçleri, Azerbaycan mevzilerini ateşe tuttuğu, ateş sırasında hatta yakın köyde iki vatandaşımız hayatını kaybederken, çeşitli yerlerinden yaralananlar olduğu öğrenildi.


Bu saldırı karşısında hem sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi, hem de saldırıya cevap verilmesi için Ordumuz Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde operasyonlara başladı.

Ordumuzun harekete geçmeye cesaret etmeyeceğini ve sadece karşı ateşle cevap vereceğini zanneden Ermeniler, gerçeği mevzilerinin yarılması ve onlarca ölü ve yaralı bırakmalarıyla anlamış oldular. Harekat sırasında stratejik öneme sahip tepeler ve iki köy işgalden kurtarıldı. 

Goranboy ve Naftalan kentleri için tehlike oluşturan Talış köyü etrafındaki tepe ve Seysulan yerleşim birimi Ermeni güçlerinden temizlendi.

Fuzuli bölgesinde, Horadiz kentinin güvenliği için önemli olan Lele Tepesi de Ordumuzun kontrolüne geçti. Geri alınan bölgelerde savunma hattının oluşturulduğu ve mevzilerin güçlendirildiği belirtildi.

100'DEN FAZLA DÜŞMAN ÖLDÜRÜLDÜ VEYA YARALANDI

Bakanlık, çatışmalarda Ermeni ordusuna ait 6 tank ve 15 topun imha edildiğini, öldürülen veya yaralanan düşman askeri sayısının 100'den fazla olduğunu duyurdu.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun da 12 şehit verdiği, 1 Mi-24 helikopterinin Ermeni güçlerince düşürüldüğü, 1 tankın ise patlayan mayın nedeniyle kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

ERMENİSTAN:  İKİ TARAFTAN DA ÖLÜMLER VAR

Öte yandan Sputnik Türkiye'nin haberinde Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Artsrun Hovhannisyan da Facebook hesabından paylaştığı mesajına yer verildi. Mesajda, Azerbaycan güçlerinin yerleşim yerlerine ve askeri güçlerin mevzilerine ateş açtığı belirtildi. Hovhannisyan ayrıca, çatışmalar sonucunda her iki taraftan da ölümler olduğunu açıkladı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar