İnsan Hakları İzleme Örgütü: Azerbaycan'da muhaliflere yönelik saldırılar devam ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), bu yılın başında bir çok mahkumu serbest bırakmasına rağmen Azerbaycan'ın muhaliflere ve bağımsız gruplara yönelik saldırgan önlemlerini sürdürdüğünü açıkladı.

Kurultay

Human Rights Watch: Azerbaycan'da muhalifler baskı altında

Human Rights Watch, Güney Kafkasya direktörü Giorgi Gogia raporunda, "Yanlışlıkla hapse gönderilen bazı aktivistlerin serbest bırakılmasıyla, Azerbaycan'ın yeni bir yol çizdiğine dair umutlar yüksekti. Ancak hükümetin muhalif sesleri ve bağımsız grupları hedef alması bu umutları söndürüyor" cümlelerine yer verdi.

90'dan fazla mülakata yer verilen raporda, siyasi eylemcilerin, gazetecilerin ve birçok muhalifin siyasi gerekçelerle haksız şekilde tutuklandığına dikkat çekildi.

Siyasi tutukluların sayısı 166 olarak açıklandı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 3 Ekim 2012 tarihli 1900 sayılı kararında siyasi tutuklularla ilgili belirtilen kriterler esas alınarak Azerbaycan'daki siyasi tutukların sayısını açıkladı. Buna göre Azerbaycan'da 166 siyasi tutuklu bulunuyor ancak muhalifet, bu sayının çok az olduğuna dikkat çekti. Muhalif yetkililerden yapılan açıklamada "Şüphesiz duyurulan siyasi tutuklu sayısı hapishanelerde bulunan tüm siyasi tutukluların gerçek sayısını yansıtmıyor ve onların sayısı daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu rakam sürekli değişiyor. Azerbaycan yönetimi, yerel ve uluslararası kamuoyunun ısrarıyla bir grubu bırakarken, diğerlerini tutukluyor." ifadelerine yer verildi.

Seymur Hezi 2014'ten bu yana cezaevinde!

Batı ülkeleri tarafından bir çok isim gündemde tutulurken, Türk milliyetçisi ve Turancı olduğu için ismi pek zikredilmeyen Seymur Hezi, 2014 yılından bu yana cezevinde. Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkan yardımcısı olan Hezi, üzerine atılan adi bir suçtan hükumlü bulunuyor. Siyasi kimliğinin yanından aynı zamanda gazeteci olan Hezi, Azadlıq gazetesinde yazdığı köşe yazılarıyla Azerbaycan'da en çok okunan yazarlardan biri. Türkiye'deki televizyonlarda yayınlanan Azerbaycan Saatı programının sunucusu da olan Hezi'ye cezaevinde yattığı sırada evlenmesine de engeller çıkarılmıştı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar