Azerbaycan Meclisinde Kerkük'e yardım çağrısı ne kadar samimi?

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Irak Türkmenlerinin ağır durumunu Milli Meclis'te dile getirdi. Özellikle Kerkük olayları sırasında Türkmen lider Erşat Salihi'nin, İlham Aliyev yönetimindeki Azerbaycan hükumetine karşı siteminin ardından böyle bir açıklama gelmesi, samimiyeti sorgulatıyor.

Kurultay

Azerbaycan Meclisinde Kerkük'e yardım çağrısı

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi'nin son günlerde yalanan olaylardan sonra Türk devletlerine karşı yaptığı sitemlerin başında Azerbaycan geliyordu. Azerbaycan'dan bugüne kadar hiç destek alamadıklarını ve İlham Aliyev tarafından bir kere bile davet edilmediğini açıklayan Salihi'nin bu sözlerinin ardından, Ganire Paşayeva sahneye çıktı.

Azerbaycan Milli Meclisinde önceki gün söz alan milletvekili Paşayeva, "Irak'ta yaşayan soydaşlarımız, Irak Türkmenlerinin daha da gerginleşen, ağırlaşan durumlarını Milli Mecliste ele alıp, onlara elimizden gelen desteği göstermeliyiz" dedi.

Paşayeva, sözlerinin devamında, "Irak'ta soydaşlarımız, Irak Türkmenleri çok zor durumdadır. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ile telefonla konuştuk. Talafer'de, Kerkük'te, Musul'da ve diğer bölgelerde insanlarımızın ağır durumda olması, son dönemlerde ise erime tehdidi altındadır. Erşad Salihi durumun çok ağır olduğunu söyledi ve bildirdi ki, kardeş Azerbaycan'dan destek bekliyorlar. Azerbaycan her zaman Irak'ta yaşayan soydaşlarımıza elinden gelen desteği gösterdi ve inanıyorum ki, onların çağrısına ses vererek tüm platformlarda, tüm imkanlar dahilinde onlara destek vereceğiz. Irak'taki soydaşlarımıza daha çok destek vermeliyiz." dedi.

Karşılıksız siyasi çağrı!

Azerbaycan'ın son dönemde Türkmenlere karşı gerçekleşen katliama ve işgale duyarsız kalması, özellikle bunu Türkmen lider Erşat Salihi'nin dillendirmesinden sonra Türk Dünyasında büyük tepkilere neden oldu. Kültür günleri ve tarihi mirasın taşıyıcısı olarak Türkmen varlığını bayramlarda dile getiren Azerbaycan hükumetinin bu sessizliği, şüphesiz akkılarda soru işareti oluşturdu.

Bu zamana kadar Türkmenlere karşı yapılan insanlık dışı vahşete sessiz kalan Azerbaycan'ın sessizliğine bilmeyenler için anlam vermek zor. Paşayeva'nın Milli Meclis'te yüreğimize su serpen ama Türklüğe hiç bir katkısı bulunmayan milliyetçi çıkışları daha önce de olmuştu.

Azerbaycan hükumetinden bazı çevreler, Irak'ta gerçekleşen katliama sessiz kalan ve soydaşlarının ihtiyaçlarını bu zamana kadar gündeme taşımayan sessizliği, "bilmediğiniz durumlar var" minvalinde değerlendiriyor. Öyle ki, bu bilinmeyen Rusya endişesi gösteriliyor. Salihi'nin Azerbaycan hükumetine siteminin ardından Paşayeva'nın Milli Meclis'teki bu çıkışının sembolik olduğu ve bir sonuçun çıkacağı düşünülmüyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar