Azerbaycan korona virüsle mücadele kapsamında bazı sıkı tedbirleri hayata geçirdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarının tüm dünyada artışa geçmesi ile birçok ülke tedbirleri yeniden sıkılaştırıyor. Azerbaycan'da 2 Aralık'ta sona ermesi beklenen karantina uygulamasının 28 Aralık'a kadar uzatılması kararlaştırılırken, ek tedbirler de getirildi.

Kurultay

Azerbaycan'da Kovid-19 tedbirleri arttırıldı

Azerbaycan'da korona virüs vaka sayısının tüm dünyada olduğu gibi tırmanışa geçmesi yeni tedbirlerin hayata geçmesine sebep oldu. Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada Şeki, Lenkeran şehirleri ile Gah, Zagatala, Bilesuvar, Celilabad, Masallı, İsmayıllı, Guba, Haçmaz ilçelerinde 7 Aralık'a kadar sert karantina tedbirleri uygulanacağı bildirildi. 


Ayrıca Bakanlar Kurulu, Bakü metrosunda yolcu taşımacılığına yönelik kısıtlamaların 28 Aralık'a kadar uzatılacağını, 21 Kasım ve 28 Aralık arasında toplu taşıma faaliyetleri cumartesi ve pazar günleri ülke genelinde askıya alınacağını duyurdu. Aynı tarihlerde cumartesi ve pazar günleri yalnızca eczanelerin ve marketlerin müşteri kabul edebileceği bildirildi. 21 Kasım'dan itibaren de karantina uygulamasının geçerlilik süresi boyunca ülkenin tüm iç ve dış mekanlarında tıbbi maske kullanımı zorunluğu getirildi. Kurallara uymayanlara yaptırım uygulanacağının da altı çizildi.


Azerbaycan'da Bakanlar kuruluna bağlı birimler, ülkede bugün 2.597 yeni koronavirüs enfeksiyonu vakası kaydedildiğini ve 1.354 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildiğini bildirdi. Ayrıca virüs nedeniyle 23 vatandaşında hayatını kaybettiği belirtildi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar