Azerbaycan'da Festival İlki

Azerbaycan'ın Gedebey bölgesinde ilki gerçekleştirilen ''Milli Yayla Festivali'' coşkulu ve renkli görüntülere sahne oldu.

Kurultay

Azerbaycan'da "Milli Yayla Festivali" coşkusu

Düzyurd-Miskinli Yaylası'nda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) öncülüğünde Cevat Han Tarih ve Kültür Vakfı ile Gedebey Valiliğinin ortaklaşa düzenlediği festivalin açılışına Azerbaycan'ın yanı sıra dünyanın 16 ülkesinden binlerce insan katıldı. Azerbaycan'da ilk kez düzenlenen festivale yoğun katılım oldu. 


FESTİVALE İLGİLİ ÜST DÜZEY KATILIM
Festivalin açılışında, Türkiye'den, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan onur konuğu olarak katıldı.Festivalde, Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk, Gedebey Valisi İbrahim Mustafayev, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Hadi Turus, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanvekili Hakan Kazancı, TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Cevat Han Tarih ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Müzadil Hasanov ve çok sayıda üst düzey yetkili de yer aldı.
Etkinlik temsili Dede Korkut'un misafirleri selamlaması ile başlarken, akabinde demir dövme merasimi gerçekleştirildi.Festival alanında kurulan etno kasabada zanaatkarlar köşesine ve pazar yerine yer verildi.
Azerbaycan'ın son yıllarda önemli spor organizasyonlarına imza attığını ifade eden Erdoğan, etkinlikteki coşkulu ve yoğun kalabalığın Azerbaycanlıların milli sporlara olan güçlü desteğini gösterdiğini vurguladı.


''KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKARSAK BİZİ MAĞLUP EDEMEZLER''
Azerbaycanlı gençlerin kendi milli sporlarını unutmamasını önemsediklerini belirten Erdoğan, "Çünkü kültürümüzü kaybedersek bağımsızlığımızı kaybederiz. Bizi yenmek isteyenler, topraklarımıza giremedikleri zaman kafalarımızın içini işgal etmek istiyorlar. Bunu kültürleriyle, müzikleriyle, sporlarıyla yapıyorlar. Eğer biz kendi kültürümüze sahip çıkmazsak o zaman bizi mağlup etmek isteyenler başarılı olur. Kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak bu mesajı sadece Türk dünyasında değil bütün dünyada veriyoruz. Dünyanın bütün milletleri kendi sporlarını yaşatma hakkına sahiptir. İnşallah Milli Yayla Festivali Azerbaycan'da milli sporların gelişmesine katkı sağlar, hem de Azerbaycan kamuoyunun bu konuya ilgisini çekmekte bir vesile olur." dedi.


BÜYÜKELÇİ ÖZORAL: 'TÜRKİYE'DEYMİŞ GİBİ HİSSETTİM''
Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, kalabalığa baktığında kendini Türkiye'de düzenlenen yayla festivallerinden birindeymiş gibi hissettiğini ifade etti.
Katılımcıların konuşmalarının ardından Azerbaycanlı binicilerin Karabağ atlarıyla yaptığı akrobasi gösterisi büyük ilgi gördü. Binicilerin gösterinin sonunda Azerbaycan ve Türkiye bayraklarıyla tur atması davetlilerden büyük alkış aldı.
Azerbaycanlı geleneksel halk sanatçılarının müzik gösterileriyle devam eden etkinlikte Türk ve Kırgız okçuların yaptığı gösteriler de ayrıca ilgi gördü.
Festival 3 gün devam edecek.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar