Azerbaycan Halk Cephesi'nden Aliyev rejimine tepki: Türkiye'den yana tavır alsanıza!

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Ali Kerimli, Türkiye ile Rusya arasında başlayan gerginliğin ardından, Azerbaycan iktidarının sessiz ve bitaraf kalma çabasını eleştirdi.

Kurultay

Ali Kerimli: Ey Azerbaycan iktidarı, Türkiye'den yana tavır alsana!

Ali Kerimli, yaşanan gerginliğin Azerbaycan'a tesirsiz kalmayacağını, Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin artabileceğini ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, kardeş Türkiye hakkında ağır ifadeler söylediğine dikkat çeken Kerimli, "Rusya Devlet Başkanı'nın Türkiye adresine söylediği ağır ifadeler, ardından Rusya televizyonlarında başlayan anti-Türkiye kampanyası, Türkiye'nin ise kendi hareketinin doğruluğuna dair savunmaları, iki devlet arasında gerilimin artacağına işaret ediyor. Taraflar en kötü ihtimalle diplomatik, ticari, ekonomi alanlarında birbirine darbe vurmaya çalışacaklar ".

Ali Kerimli'ye göre, bu koşullar altında Azerbaycan yönetimi için hayli zorluklar oluşacak ve bununla ileride başa çıkılması gerekecek. O, sözlerine şöyle devam etti:

"Sır değil ki, Bakü, kendi anti-Batı siyasetinde sadece son zamanlarda daha da yakınlaştığı Rusya'nın arkasına geçmesin. Hem de Türkiye'nin Rusya ile iyi ilişkileri ve birçok bölgesel konularda Rusya ile hemfikir olması bile Azerbaycan rejiminin tutumunu zorlaştırıyordu. Rusya ve Türkiye, Azerbaycan'a en fazla etkileme imkanı olan iki ülkedir. Azerbaycan iktidarı işte bu ülkelerin her ikisinin hoş münasebetini arkasına alarak, insan haklarına saygı ve demokrasi talep eden kuruluşları görmezlikten geliyordu. Örneğin, Avrupa Parlamentosu'nun kararını "kağıt parçası" olarak adlandırıyordu.

Son olaylar bölgemizdeki jeopolitik dengeyi ciddi şekilde Batı'nın yararına değiştirecektir. Rusya gibi güçlü devletle çatışan Türkiye yeniden ve tam olarak Batı blokuna dönecektir. Türkiye'nin de ABD ve Avrupa ile aynı çizgide duruyorlar olması ülkemizde terazinin bu gözünün ağırlaşmasına neden olur. Azerbaycan yönetimi Türkiye ile çatışan, Türkiye'yi sarsmayı karşısına amaçlamış Rusya'nın kesin ortağına dönüşemeyecektir. Yeniden artık yaddan çıkmış "denge" politikasına dönmek gerekecek. Ama bu kez taraflar arasında mesafe arttığından karşı duran tarafların arasında denge oluşturmak mümkün olmayacaktır, çünkü "spaqat" açmak gerekecek. Bu durumda ise çok kalınamaz. Bir süre sonra daha güçlü tarafı seçmek gerekecek. Daha güçlü, ayrıca Azerbaycan'ın bağımsız ve demokratik gelişimini teminat yaratan tarafın ise hangi taraf olduğu halkımıza açıktır. Türkiye'nin de konumunun netleşmesi ile bu aydınlık daha da net olacak "

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar