Azerbaycan'da gazeteci dövülerek öldürüldü: Olayın Türk bayrağıyla alakası yok, işte işin aslı

Azerbaycan takımı FK Kabala (FC Qəbələ) Kıbrıs Rum Kesimi Apollon takımını yendiği futbol maçının ardından Türk bayrağı ile kutlama yapan Cavid Hüseynov, gazeteci Rasim Aliyev'in öldürülmesiyle suçlanıyor. Türkiye'de yayın yapan Türklük düşmanı ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini sindiremeyen bir takım medya organları ile bunların haberlerine inanıp çığırtkanlık yapan ülkedeki bazı tatlı su milliyetçileri, Azerbaycan muhalefetini Türkiye karşıtı gibi gösterip algı yönlendirmesi yapmaya çalışanlar, muhalif gazeteci Rasim Aliyev'i Türk bayrağını tenkit ettiğini ileri sürüyor... Ancak işin aslı anlatıldığı gibi değil. Bütün bunları haberimizde belgeleriyle okuyacaksınız. Bütün söylenenler bir yana, Azerbaycan'da bir gazeteci daha öldürüldü, gerçek bundan ibaret!

Kurultay

Azerbaycan'da gazeteci öldürüldü, olayın aslı bayrak değil: Türk düşmanları iş başında!

30 yaşındaki gazeteci Rasim Aliyev, Azerbaycan futbol takımı FK Kabala'nın (Qəbələ) forvet oyuncusu Cavid Hüseynov'u Facebook hesabı üzerinden tenkit etti. Ancak bu tenkitin Türk bayrağıyla ilgisi yoktu, olay, maç çıkışında bir Kıbrıslı Rum gazetecinin "Neden Türk bayrağıyla sevindin?" sorusuna futbolcu Hüseynov "Çünkü biz kardeşiz" yanıtını verdikten sonra yaptığı el hareketiyle ilgiliydi. Ancak Türk düşmanı bir haber merkezinin muhabiri bunu iyi kullandı ve bütün medya bu habere balıklama atladı. Söz konusu bayrak olunca, kendini milliyetçi zanneden tatlı su milliyetçileri arasında "iyi oldu" diyenler oldu, merhum gazeteciyi ölmüşken bile linç etmek istediler. Milliyetçilikte kimseye pabuç bırakmayız, bayrağa uzanan eli de kırarız ama burada olay bayrak değildir.

Olaylara konu olan hareketin videosu:


Bazı kesimler gazeteci Rasim Aliyev'in Türk bayrağı ile ilgili futbolcu Hüseynov'u tenkit ettiği yönünde yanlış bilgiler aktarsa da, Aliyev işin aslında videodaki el hareketini tenkit etmektedir. O, bunu Facebook hesabında şu şekilde paylaştı:


Daha sonra Cavid Hüseynov ile görüştüğünü belirten Rasim Aliyev, futbolcunun hareketin düşündüğü manada olmadığını ifade ettiğini ama bunu basın toplantısıyla açıklaması gerektiğini yazdı.


Bu paylaşımlardan sonra futbolcu Cavid Hüseynov'un halasının oğlu olduğunu söyleyen birinin kendisini aradığını belirten Aliyev, önce sert bir şekilde konuşan şahsın daha sonra tavrını değiştirerek kendisiyle buluşup konuşmak istediğini söyledi. Bunu kabul eden gazeteci, Bakü'nün Bayıl semtinde kendi evine yakın bir yeri adres olarak verdi. Buluşmaya tek başına gittiğini belirten Aliyev, kendisini arayan kişiyle yüz yüze geldikten sonra 5-6 kişi arkadan kendisine saldırdığını söyledi.

Ölmeden önce kameraya konuşan Aliyey'in olaya ironik yaklaşması da dikkatlerden kaçmadı. Vücudunda 5 kaburga kemiği kırılmasına rağmen, hastahanede doğru müdahale yapılmaması da dikkat çekerken, 30 yaşındaki gazeteci bir gün sonra "iç kanama" nedeniyle hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden gazeteci Aliyev'in naaşı, memleketi Mehdiabad Kabristanlığı'nda toprağa verildi. Evlilik planları yaptığı nişanlısı Güler Abbasova, uzun züre oturduğu yerden kalkamadı.


Yaşananlarla ilgili Cavid Hüseynov da açıklama yaparak, gazeteci Rasim Aliyev ile olan konuşmasını anlattı: "Facebook'da Kıbrıslı Rum gazetecinin bana yönelttiği soruya verdiğim cevabı etik dışı gibi paylaşmıştı. Ben orada iki yumruğumu bir-birine vurmuşdum. Ama o yazmıştı ki, güya ben bir eli açık şekilde öteki elimde yumruğuma vurup edepsizce cevap vermişim. Bu, böyle değildir. Ben de onu gördüm ve aynı kişiye telefon ettim. Dedim ki, bana terbiyesiz diyorsan, gel benim okulumdan, yaşadığım yerden üerbiyemi öğren. Gör nasıl adamım. Mahallede her yerde aileme karşı münasibetimi gör. Biz 3 kardeş olduk ve kendimizi nasıl terbiye ettik gel gör. Medeniyetimizi de kendin görürsün. Annem "ostanovka" dan eve gelende çocuklar onu nasıl sevinçle karşılıyor. O gazeteciye her şeyi olduğu gibi anlattım..."

Cavid Hüseynov, Rasim Aliyev'in bu paylaşıma göre kendisinden özür dilediğini de ileri sürdü: "Videoya kim bakarsa, görünür ki, ben yumruğumu yumruğuma vurup bizim yumruk gibi ülke olduğumuzu demişim. Azerbaycan ve Türkiye, Biz kardeşiz, biz dostuz. Ona dedim ki, yazıyı düzelt. Dedi ki, oldu. Özür isteyirem sehvime göre. Biz bunları konuştuk. Ama dövmek olayı doğru değil"

Öte yandan FK Kabakala (Qəbələ) kulübünden de açıklama geldi. Açıklamada, olayların soruşturması tamamlanana kadar Cavid Hüseynovu kadro dışı bırakıldığı bildirildi:

"Gazeteci Rasim Aliyev'in vefat etmesi haberini" Qebele "Spor Kulübü'nün her üyesi büyük üzüntü ile karşıladı. Hiç kimsenin kimseye karşı zor kullanmaya, kimseyi tehdit etmeye yetkisi yoktur ve klubumuz hep bu ilkeleri ön planda saklayıp. Sürekli şiddet ve aqressiyanı kötüleyen sosyal projelerle toplumumuzda barış ve barışın, maariflənmənin gerektiği belirtildi, bu yönde ilerleme sağlamak amacı olup. Kulübümüzün başarısız çıkış yaptığı dönemlerde bile, basının eleştirilerine karşı tolerans gösterilir, asla sert tepki verilmedi. Ama dün meydana gelen olayda futbolçumuz Cavid Hüseynovun adının hallanması bizi çok teessüflendirir. Merhum son müsahibelerinde ve "facebook" sosyal ağındaki statüsünde futbolcu ile telefonla konuştuğunu, aralarında hiçbir sorunun kalmadığını bildirse de, sonradan meydana gelen olaylar hiç de kesin değildir. Bu nedenle, yakında bu meselenin kolluk tarafından araşdırılacağına, suçluların iyi cezalarını alacaqlarına inanıyoruz . Bildiriyoruz ki, Cavid Hüseynov takımımız için ne kadar önemli oyuncu olsa bile, bu olaylara açıklık gelinceye esas takımdan kenarlaşdırılıb.

Bir daha merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz ".


MUHALİF GAZETECİYDİ, TEHDİT DE EDİLİYORDU

Aliyev diktatörlük rejimi kaşıtı olan muhalif gazeteci Rasim Aliyev'in dövülerek öldürülmesi, başka ihtimalleri de akıllara getiriyor. Çok değil, daha 10 gün önce tehdit edildiğini ve bunula ilgili yardım istediğini yine facebook hesabında paylaştı.


Ayrıca merhum gazetecinin ayrıca, görev yaptığı sırada bir polis tarafından adeta boksör gibi yumruk yediği görüntünün fotoğraflanması da hafızalardan silinmemişti.


Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar