Azerbaycan'da heykel duvarına yazan Gıyas İbrahimov'a 10 yıl hapis!

Azerbaycan'a seyahat edeceklerin dikkatine! Sakın ama sakın, duvara veya hatta başka bir yere yazı yazmayın! Uyuşturucudan hapse girersiniz, mazallah 10 yıl zindanlarda çürürsünüz. Size şaka gibi gelse de bu yazdıklarımız ne yazık ki, hakikattir. Haydar Aliyev Anıtına yazı yazan sistem karşıtı gençlerden Gıyas İbrahimov'a uyuşturucu bulundurmaktan 10 yıl ceza verildi.

Kurultay

Duvar yazısının bedeli: 10 yıl!

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in doğum gününde ülkedeki adaletsizliği ve hukuksuzlğu protesto etmek amacıyla, 10 Mayıs 2016 tarihinde anıt duvarına yazı yazan Bayram Mammadov ve Gıyas İbrahimov hakkında 10 yıl hapis kararı verildi.

O gün güvenlik güçleri tarafından yakalanarak hapise atılan iki gencin duruşması önceki gün gerçekleşti. Yakalanan gençlerin üzerinden savcı 3 kg uyuşturucu bulunduğunu iddia etmişti.

Tutuklanan gençlere önce geçici olarak 4 ay hapis cezası verilmişti, ancak 25 Ekim 2016'da mahkemeye çıkan Gıyas İbrahimov'a, Ağır Ceza Hakimi Enver Seyidov, oldukça "adeletli" karara imza atarak, duvara yazı yazdığı için 10 yıl hapis cezası verdi.

Polis ise onları taşkınlık/holiganlık gerekçesiyle suçlamaktan vazgeçti. Çünkü, taşkınlık/holiganlık suçlamasından alacakları ceza sadece 1 yıl olacaktı. Gençlerin yakalandıklarında üzerlerinde 3 kg uyuşturucu bulunduğu iddiası cezalandırmak için daha cazip, çünkü bu ceza 8 ila 12 yıl arasında değişiyor.

Duruşmada İbrahimov şu ifadeleri söyledi:

"Beni uyuşturucu bulundurmakla suçluyorlar ve ben bu konuda kendimi savunmayacağım. Vicdanı olan herkes iyi biliyor ki, tutuklanmamdaki asıl sebep  ülkedeki diktatörlüğe itiraz etmemdir. Hiç bir yazılmış yasayı ihlal etmedim. Hükumet yazılmamış yasalarla köleliği özgürlük gibi göstermeye çalışıyor."

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar