Azerbaycan'da APA muhabiri, muhalefet mitinginde doğru bilgi verdiği için kovuldu!

Referandum öncesi Azerbaycan'da muhalefetin gerçekleştirdiği mitingden fotoğraf ve bilgi paylaşan APA muhabiri Farahim Gasımov, tetikçiliği görev edinmiş bir gazeteci tarafından"muhalefet yanlısı" olarak suçlaması üzerine işten atıldı. Azerbaycan'da son zamanlarda yazdığı asılsız iddialarla muhalif isimlerin tutuklanmasına neden olan gazeteciye tepkiler giderek artıyor

Kurultay

Doğru bilgi veren muhabir kovuldu!

Azerbaycan'da rahmetli büyük lider Ebülfez Elçibey yolundan giden muhalefetin, 26 Eylül 2016 tarihinde ülkede geçirilecek referandum kapsamında yaptığı muhalif mitingi takip eden APA ajansının muhabiri Farahim Ilgaroğlu Gasımov, sosyal medya hesabında mitingden  paylaştığı fotoğraf ve verdiği bilgiler nedeniyle işinden atıldı. İşinden atılmasını ise sözde muhalif, özde hükumet yanlısı bir gazeteci sebep oldu. 

Hükumet yanlısı basın organlarından muhalefet mitingine katılımın az olduğu ve tahminen 5 bin kişinin ancak olduğu söyleniyordu ama Farahim Gasımov'un paylaştığı fotoğraflarda ise oldukça kalabalık bir kitle vardı. Fotoğrafının altına da "5 binden fazla kişi var" şeklinde not düşmüştü. Bu paylaşım, gazeteciyi işinden etmeye yetti. 

Sözde muhalif, özde yandaş gazeteci Eynulla Fethullayev, Farahim Gasımov'un sosyal medya hesabındaki paylaşıma yorum yazarak, taciz etti. Hem olayı büyüttü, hemde bağlantılarını kullanarak ve gazetecinin işten atılmasını sağladı.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Farahim Gasımov, Kurultay gazetesine şunları söyledi:

"Azerbaycan'da Milli Şura'nın 11 Eylül'de gerçekleşen miting sonrası katılan muhaliflerin fotoları paylaşıldı.
haqqın.az virtual.az internet sayfalarının editörü Eynulla Fathullayev, mitingle ilgili makale yazdı. Mitinge katılan muhaliflerin bilerek sayını az gösteren Fethullayev, aynı zamanda muhalifleri aşağıladı.

Bu olayın sonrasında tepkimi ortaya koyarak Fethullayev'in yazdığı makalesinin yalan haber olduğunu ve mitinge en az 5 bin kişinin katıldığını facebook sayfamda yazdım. Bunun üzerine Fethullayev yazdığım yazıya yorum yaptarak, 'Siz APA'da mı yoksa AHCP'de mi çalışıyorsunuz? Sorumu samimiyetle cevaplayın' ve devamında 'Benim sizin vatandaşlığınıza saygım var, ancak siz Azadlıg gazetesinde çalışımaya başlarsanız daha iyi olur. Muhalif tutumunuz belirgin ve dikkat çekicidir.' yorumunu yazdı.

Cevap olarak ben de 'Teklifiniz için teşşekkür ederim. Azadlıg gazetesinde çalışanlar benim kardeşlerim ve meslektaşlarımdır. Uzaylılar değil. Doğruyu yazmaq ve demek meslek borcumuzdur. Öğle değil mi?' yorumunu yazdım.

Bu olaydan sonra Kurban Bayramı'nın birinci günü beni APA'dan aradılar ve benim işden atıldığımı söylediler.
Sebebini sorduğumda bana 'Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan arama doğrultusunda, böyle bir adım atılmıştır.'
denildi."

Olayın duyulması üzerine bir çok kesimden tepki gelirken, "işin içinde Eynulla Fethullayev varsa, her şey mümkün" yorumları sıkça dile getirildi. Kendisini "Ülkücü" olarak tanımlayan, daha önce Musavvat gazetesinde çalışan ve mevcut Aliyev rejimiyle barışık olmayan Farahim Gasımov, bu durumu bilindiği halde APA'da işe başladıktan kovulana kadar yaklaşık 2 yıl burada çalıştı. Kurultay gazetesi olarak kendisine bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.

Peki, kimdir bu tetikçi gazeteci?

Eynulla Fethullayev, 25 Eylül 1976 tarihinde Bakü'de doğdu. 1990'lı yılların ortalarında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Yeni Azerbaycan Partisi'ne üye olarak, Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı görevinde bulundu. Bu partiden ayrıldıkdan sonra bağımsız yazarlığa başladı. 2005 yılında yazdığı "Karabağ günlüğü" adlı yazılarında Hocalılara hakaret etmiş ve 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Ancak, tekrar Aliyev'in partisiyle yakınlaşacağı sinyalini verince Aliyev tarafından affedilerek, serbest bırakıldı. Fethullayev, şu an haqqın.az ve virtual.az internet haber sayfalarının editörlüğünü yapıyor.

Azerbaycan'da kendini sözde muhalif gösteren Fethullayev, hükumetin adeta tetikçiliğini yapmaktadır. Son dönemde Elçibey yolundan giden muhalifleri FETÖ'cü olarak gösteren Fethullayev, bir çok muhalif isim hakkında asılsız iddialarla tutuklatmış veya işten attırmıştır.

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) ve Azadlıq ile Kurultay gazeteleri hakkında yanlış ve kasıtlı verdiği bilgilerle FETÖ'cü olmakla suçlayıp, İnterfaks haber ajansına yazmıştır.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar