Bir Azerbaycan klasiği: Bol hileli Referandum seçimi

Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yetkilerinin arttırılmasını öngören Anayasa değişiklikleri için referandum yapıldı. Referandumda 26 maddenin değişikliği ve 3 maddenin eklenmesini hedef alınmış. Cumhurbaşkanı'na muazzam yetkiler tanıyan referandumla kendisinden sonra oğlunun Cumhurbaşkanı olmasının önü açılıyor. Sonuçlar 21 Ekim'de açıklanacak ama bu kadar hileli bir seçimin sonuçlarını biz şimdiden açıklayalım: Bütün maddeler kabul edilecek.

Kurultay

Azerbaycan "hile hile" Referanduma gitti

Önerilen değişiklikler arasında Cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması ve güçlü bir başkan yardımcılığı makamı yaratılması da var. Değişiklikler kabul edilirse, ki kesin olarak hileyle edilecek, Cumhurbaşkanı meclisi feshedip, ülkeyi erken seçime götürebilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı adaylığındaki 35 yaş limitinin kaldırılmasını öngören referandum ülke genelinde muhaliflerin protestosuyla karşılandı. Muhalifler anayasal değişikliği teklifini, "demokratik olmadığını" vurgulayarak eleştirdi. Yaş kısıtlamasının tamamen kaldırılmak istenmesinin sebebi ise İlham Aliyev'in, kendisine bir şey olması durumunda 19 yaşındaki oğlu Haydar Aliyev'in seçilmesinin önünü açmak.

'Hanedan' eleştirisi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkeyi Sovyetler Birliği'nin bir parçası olmaktan bağımsızlığa götüren süreçte 10 yıl iktidarda kalan babası Haydar Aliyev'in 2003 yılında ölümü üzerine göreve gelmişti. İnsan hakları örgütleri, 13 yıldır görevi sürdüren Aliyev'in yönetimde Azerbaycan'da insan haklarının birçok ihlal ediliğini söylüyor; hükümeti, karşıtlarını ve muhalif gazetecileri ağır baskı altına almakla suçluyor.

Bazı muhalifler de, anayasa değişikliklerinin petrol zengini ülkede fiilen oluşan "hanedan yönetimini" daha da güçlendireceğini savunuyor. Avrupa'nın anayasa hukukçularından oluşan gözlem örgütü Venedik Komisyonu, geçen hafta anayasa değişikliklerinin onaylanması halinde ülkede muhalefetin daha da zayıflayacağını vurgulamıştı. Yetkililer, referandumun sonuçlarının 21 Ekim'de açıklanacağını bildirdi.

Referandumla neler değişecek?

1. Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıldan 7 yıla çıkacak.
2. Cumhurbaşkanlığı adaylığında 35 yaş limiti kaldırılacak.
3. Başbakan'ın yetkileri azaltılarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı'na devredilecek.
4. Cumhurbaşkanı görevi bırakırsa, onun yerine Cumhurbaşkanı'nın birinci ve ya ikinci Yardımcı'sı göreve gelecek.
5. Meclisi dağıtma yetkisi Cumhurbaşkanı'na verilecek. Eğer meclis Cumhurbaşkanı'na muhalif olursa ve ya görevden gitmesini isterlerse Cumhurbaşkanı istediği zaman meclisi fes edebilir.
6. Milletvekili adaylığı 18 yaşa indirildi.
7. Devlet memurlarının insan hak ve özgürlüğüne yönelik saldırılarından devlet sorumlu olmayacak ve saldırıda bulunan şahıs az bir cezayla beraat alacak.
8. Torpak mülkiyeti hukuku yapılan referandum seçkileriyle sınırlandırılacak. Yani istenilen zaman devlet sizin şahsi mülkünüze el koyabilecek ve yasal haklarınızı kullanarak, karşı çıkarsanız devlet size hiç bir şey ödemeden sahib olduğunuz her şeyi alabilecek.
9. Anaysada "Azerbaycan vatandaşı hiç bir durumda vatandaşlığı iptal edilemez" ibaresi değiştirilerek,"hiç bir durumda" ibaresi kaldırıldı. Yani bundan böyle istedikleri insanın vatandaşlığı iptal edilebilecek.

Bir Azerbaycan klasiği: Hileli seçim!

Bölgeden aldığımız bilgilerde ülke genelinde yapıla referandum seçkilerinde yagın olarak hile gözlemlendiği açıklandı. Seçkileri protesto eden ve katılmayan her kesin yerine oy kullanıldı. Başkalarının yerine oy kullanma sorumlusu olarak, ülke öğretmenleri görevlendirildi. Seçimlerde kameralar önünde bile hile yapılmaktan kaçınılmazken, o görüntüler böyle yansıdı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar