Azerbaycan'da 60 bin askerle dev tatbikat

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, 60 bin askerin katılımıyla tatbikat yapacağını açıklamasının ardından, Ermeni çocuk katili general Arkadi Ter-Tadevosyan, Azerbaycan'ı tehdit eden açıklamalarda bulundu. Ter-Tadevosyan, "Ermenistan ne 20 dakikada, ne de 20 senede yok edilemez. Savaş durumunda Azerbaycan kurtulmayacak'' dedi.

Kurultay

Azerbaycan'da dev askeri tatbikat

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ordusu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onayladığı plan doğrultusunda 12-18 Kasım tarihlerinde sahra koşullarında birliklerin ve silahların kontrol sisteminin denetlenmesi amacı ile yapılacak askeri tatbikata 60 binden fazla askeri personel katılacak.

Tatbikatlara 50'den fazla uçak ve helikopter, 150'den fazla tank ve zırhlı araç, 700'e yakın füze ve top sistemi katılacak.

Azerbaycan ordusunun önceki askeri tatbikatı 3 Ekim 2016'da Nahçivan'da gerçekleşmişti. Çok sayıda askerin katıldığı tatbikat son dönemde Ermenistan'ın taciz ateşlerine karşılık yapılan Azerbaycan askerinin moral tatbikatı olarak nitelendirilse de uzmanlar farklı yorumluyor.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan 1994 ateşkes anlaşması, son dönemde işgalci Ermenistan tarafından sürekli ihlal ediliyor. 2-5 Nisan 2016 yılında Ermenistan'ın taciz ateşlerine karşılık veren Azerbaycan ordusu, çok sayıda Ermeni askerini geri püskürterek 3 köyü geri aldı.

Nisan ayından başlayarak bölgedeki hararetli çatışmalar iki üke liderleri Aliyev ve Sarkisyan arasında Rusya Devlet Başkanı Putin'in talimatıyla St. Petersburg'da yapılan görüşme sonucu ateşkes konusunda yeniden anlaşıldı. Ancak, Türkiye ve Minsk Grubunun görüşmeleri sonucu işler seyrini değiştirdi. Türkiye Dışişler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı açıklama dikkat çekti. Çavuşoğlu, "İlk olarak, Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgal edilen 5 ili (Rayon) geri verilecek." açıklamasını yapmıştı.

Şimdiye kadar Azerbaycan büyük askeri tatbikatları Türkiye'yle beraber gerçekleştiriyordu. Uzmanların dikkat ettiği bir diğer konu, 60 bin askerin katıldığı askeri tatbikat, Karabağ'da hareketlili dönemlerin çok yakında başlayacağıdır.

Uzun zamandır Azerbaycan topraklarını işgal eden işgalci Ermenistan, Azerbaycan Savunma Bakanlığının 60 bin askerle tatbikat açıklamasının ardından, art arda açıklamalar gelmeye başladı.

"Savaş durumunda Azerbaycan kurtulmayacak"

Karabağ savaşlarında bulunan ve çok sayıda çocuk ve yaşılıyı katleden Ermeni general Arkadi Ter-Tadevosyan Azerbaycan'ın bir kez daha Karabağ'a saldırması durumunda Ermeni tarafı ağır cevap verecek dedi.

Ter-Tadevosyan Azerbaycan'ın hep Ermenistan'a saldırdığını, Ermenistan'ın ise sadece karşılık vermek zorunda kaldığını dile getirdi.

Ermenistan'ın hiç bir zaman ateşkesi ihlal etmediğini açıklayan general "Onlar (Azerbaycan) 20 dakikada Ermenistan'ı yok edebileceklerini düşünüyorlar, ancak 20 dakikada bütün Azerbaycan patlatılabilir. Ermenistan ne 20 dakikada, ne de 20 senede yok edilemez. Savaş durumunda Azerbaycan kurtulmayacak'' dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar