Azerbaycan'da 10 Kasım olarak kabul edilen Zafer Bayramı, ülkemizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü olduğu için 8 Kasım olarak değiştirildi

Azerbaycan'da tarihi Karabağ Zaferi'nin ardından 10 Kasım günü Zafer Bayramı olarak ilan edilmişti. Fakat bu tarih Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı ile Atatürk'e büyük bir vefa örneği olarak 8 Kasım'a çekildi.

Kurultay

Azerbaycan'dan Atatürk'e tarihi vefa örneği

Ermenistan'ın ard arda gelen provokasyonlarına ve askeri saldırılarına cevaben Azerbaycan tarafından 27 Kasım'da başlatılan ve zaferle sonuçlanan çatışmalar, 10 Kasım 2020 tarihinde ateşkes anlaşması imzalanarak son buldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2 Aralık 2020 tarihli "Azerbaycan Cumhuriyetinde Zafer Bayramı Kurulması Üzerine" emriyle, Vatanseverlik Savaşında eşi benzeri görülmemiş zaferi sürdürmek için Azerbaycan'da 10 Kasım'ın Zafer Bayramı olarak kutlanmasına karar verildiğini açıkladı. Fakat 10 Kasım aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü olduğundan Aliyev, bu tarihi Şuşa şehrinin kurtuluş günü olan 8 Kasım olarak değiştirdi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan'ı kalbinin derinliklerinden seven ve "Azerbaycan'ın neşesi neşemiz, kederimiz kederimizdir" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ünde her Azerbaycanlının kalbinde derin bir yeri olduğu vurgulanarak bu hassasiyetle ''Zafer Bayramı'' tarihinin değiştirildiği ifade edildi. 

Karabağ'ın incisi Şuşa'nın  8 Kasım'da işgalden azad edilişi, savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynayarak, Ermenistan'ın siyasi ve askeri anlamda yenilgisine yol açmış, Ermenileri ateşkes masasına oturmaya mecbur bırakmıştı. 

Haberin Kaynağı: qafqazinfo

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar