Avustralya'da Müslüman hamile kadına ırkçı saldırı!

Avustralya'nın Sydney kentinde, hamile Rana Elasmar isimli Müslüman kadın, bir kafede oturduğu sırada bir erkek tarafından ırkçı saldırıya uğradı.

Kurultay

Avustralya'da Müslüman hamile kadına ırkçı saldırı!

Yeni Güney Galler Eyaletinde gerçekleşen olayda 31 yaşındaki 38 haftalık hamile Elasmar bir kafede oturduğu sırada masaya yaklaşan Stipe Lozina adlı şahıs genç kadına yumruk ve tekme atmaya başladı. Aldığı darbelerin etkisi ile yere düşen kadın, saldırganın saldırısından arkadaşları ve çevrede bulunanların yardımı ile kurtuldu. Gerçekleştirilen ırkçı saldırıda, Lozina'nın İslam karşıtı sözler sarf ettiğine de dikkat çekildi.

İSLAMİ KURUMLAR SALDIRIYI KINADI

Yapılan çirkin saldırının ardından, Avustralya İslam Konseyleri Federasyonu (AFIC) ve Avustralya Ulusal İmamlar Konseyi (ANIC) saldırıyı kınadı. Konu ile ilgili açıklama yapan ve tepkilerini dile getiren AFIC Başkanı Dr. Ratep Jneid, şöyle konuştu: "Arkadaşlarıyla kendi halindeki hamile bir kadına saldırmak korkunç. Saldırganın yargının gücünü tüm yönleriyle hissetmesi lazım. Bu açıkça ırkçı ve İslam karşıtı bir saldırıydı ve bu şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz.'' ifadelerini kullandı. Ayrıca Jneid, ''İslamofobinin gerçek olduğu ve toplum için tehdit olduğunu dün geceki olayla en kötü bir şekilde görmüş olduk. AFIC olarak, hükümete ve tüm aşamalardaki güvenlik güçlerine, bir trajedi yaşanmadan konuya ciddiyetle yaklaşmaları çağrısında buluyoruz.'' dedi.

GÖZALTINA ALINAN SALDIRGAN TUTUKLANDI

Öte yandan, saldırının ardından gözaltına alındıktan sonra Paramatta Yerel Mahkemesinde hakim karşısına çıkan ve kefalet başvurusu reddedilen Lozina, tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. Saldırganın suç dosyasının kabarık olduğunu belirten mahkeme Yargıcı Tim Keady, "Müslümanlar hakkında bir yorumda bulunduktan sonra, ona (mağdura) yaklaştınız ve 14 kez kafasına yumruk attınız. Bunu size karşı çok güçlü bir dava olarak ele alacağım." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar