Avrupa Birliği Adalet Divanından Rus petrol devine yaptırım

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi olan ve merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği Adalet Divanı, Rusya’nın petrol devi Rosneft’e Kırım’ın işgali nedeniyle AB tarafından uygulanan yaptırımları onadı. Avrupa Birliği Adalet Divanı, Rosneft’in uygulanan yaptırım kararına itirazını reddetti.

Kurultay

Avrupa Birliği Adalet Divanından Rus petrol devine yaptırım

Avrupa Birliği Adalet Divanı, 17 Eylül 2020 tarihinde Rus petrol devi Rosneft'e uygulanması planlanan yaptırımları onaylama kararı aldı.

RUSYA'YA YAPTIRIM KARARI

Kurumdan yapılan açıklamada, Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya'ya baskı yapmayı amaçlayan Rosneft grubunda yer alan Rus petrol şirketlerine uygulanan yaptırımların hukuka uygun olduğu kaydedildi.

Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgal etmesi ve Ukrayna'nın doğusuna saldırmasının ardından AB, Rusya'ya karşı önce şahısların mal varlığını dondurma ve seyahat yasağı içeren, daha sonra da kurum ve sektörleri hedef alan yaptırımları hayata geçirdi.

AB'nin Rusya'ya karşı uygulamakta olduğu yaptırımlarla, Rosneft'in dış finansman sağlaması ve Batılı şirketlerle ortak projeler geliştirilmesi engellenmiş oldu. AB Adalet Divanı, 28 Mart 2017 aldığı kararla, Rus şirketlere uygulanmakta olan yaptırımların hukuki olarak geçerli olduğuna hükmetmişti.

AB Adalet Divanı
Kırım'ın işgali
Rosneft
yaptırımlar

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar