Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ çatışmalarının durmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcülerinden Peter Stano, her gün yapılan rutin basın toplantısında Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçekleştirilen ateşkesin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği'nin en başından beri bu yönde çağrılar yaptığını vurgulayan sözcü, anlaşma maddelerine ilişkin değerlendirmelerin yapılacağını bildirdi.

Kurultay

AB: Dağlık Karabağ'daki çatışmaların durmasından memnunuz

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül'den bu yana devam eden çatışmalar, Ermenistan'ın yenilgiyi kabul etmesi ile son buldu. Dün gece yarısı Ermenilerin, işgal altında tuttuğu Laçın, Kelbecer ve Ağdam illerini çatışmasız bir şekilde ay sonuna kadar boşaltmasını içeren anlaşmaya iki ülkede imzalarını attı. Ateşkesin sağlanmasından AB'nin de memnun olduğunu belirten Peter Stano, bugüne kadar çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını ifade etti. 


Öte yandan söz konusu ateşkes Azerbaycan'da coşkulu bir sevinçle karşılanırken, Ermeni halkını ise sokaklara döktü. Ermeni medyası tarafından yayımlanan galibiyet haberleri ile zafer kazanıldığını zanneden halk, Paşinyan'ın yenilgiyi kabul eden anlaşmayı imzaladığını açıklaması ile meclis binasına yürüdü. Başbakan Paşinyan'ın ise ofisi yağmalandı. 

 

Haberin Kaynağı: TRT AVAZ

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar